FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Blyxa japonica
Autor Wiadomość
zulix

Wysłany: 2014-10-11, 12:56   Blyxa japonica

W skrócie:
1.Wysokość rośliny w zbiorniku: 5-15 cm. Zwykle jest rośliną I planu, ale wobec pierwszego planu skomponowanego np. z języcznika blyksa może być na II planie.
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie (im lepsze tym większe rośliny i tym szybciej rośnie)
pH: odczyn kwaśny i obojętny (u mnie rośnie jeszcze przy pH=7,5)
Twardość wody: miękka i średniotwarda (u mnie nie było problemów do 20 stopni niemieckich)
Nawożenie: roślina łasa na nawożenie. Przy braku azotu i mikroelementów degeneruje się i umiera,
CO2: wskazane ale w LT też sobie daje radę. Preparaty typu węgiel w płynie toleruje.
Podłoże: granulacja raczej drobne i średnie (do ok. 5 mm), podłoże zdecydowanie o większej zasobności (substraty, ziemia ogrodowa)
Szybkość wzrostu: przeciętna
Trudność uprawy: średnia i mała

Pełny opis:
Jedna z piękniejszych roślin pokroju trawek. Podstawą jest obfite podłoże. Wtedy światło i nawożenie do wody może być mniejsze. U mnie rośnie w akwarium HT (nawożenie i CO2) ale i również w LT na ziemi (brak nawożenia sztucznego i CO2). W warunkach obfitego światła nowo wypuszczone liście przebarwiają się na kolor żółtawy z różowawą mozaiką. Niektórzy uzyskują rośliny prawie czerwone limitując niektóre składniki nawozów a przekraczając normalne granice innych. Zmiany kolorów to zjawisko normalne.

Aby zachować soczyście zielone roślinki można ją wtedy zacienić przez inne rośliny. W akwariach LT zwykle soczyście zielona. W zależności od warunków (światła i poziomu azotu, magnezu i potasu) jej pokrój jest pionowy, bądź poziomy (krzaczasty). U mnie w LT tworzą kształt choinek, drzewek itp. a w HT typu krzaczek.
W dobrych warunkach rozszczepia się na kilka sadzonek, które łatwo wykorzystać. Należy zastosować tu podział rośliny. Większość sadzonek posiada korzenie, ale nawet i bez nich sadzonki dobrze się przyjmują. Czasem wystarczy wręcz kilka listków bez korzenia i w dobrych warunkach ładnie odbija. Stąd ogołocone pędy można odłamać z korzeniem lub bez i zasadzić sadzonkę od nowa. Kwitnie, ale kwiatki są bardzo niepozorne. Z nasion też podobno udaje się rozmnażanie roślin. Ze względu na wysokość akwa nigdy nie kwitła mi nad wodą.

Problemy
Roślina bardzo delikatna – łatwo ją uszkodzić mechanicznie. Nie lubi gwałtownej zmiany „chemii wody”. Według mnie podstawowym warunkiem utrzymania blyksy w dobrej formie jest zasobne podłoże, ale nawożenie jest również niezbędne. Przy braku dobrego podłoża lub nawożenia nowe liście są coraz mniejsze i w końcu roślina ogałaca się i zamiera. Lubi dużo miejsca wokół siebie więc rośliny zbyt gęsto zasadzone zrzucają liście. Gdy posadzimy trawniczek to rośliny zagęszczają się. W pewnym momencie same sobie zasłaniają światło. Wtedy zaczynają wybijać do góry. Cały czas wygląda to ładnie, ale na dole robi się już pusta przestrzeń - gołe łodygi, które po jakimś czasie marnieją. Zdarza się więc, że po zgniciu łodyg roślina odrywa się i wypływa. Często jest tak, że nagle odrywa nam się cała płachta roślin i trzeba trawniczek zrobić na nowo. Łatwo zobaczyć, że blyksa w trawniku najpierw rośnie równo a potem w środku kępy rośliny są coraz wyższe - robi się coś w rodzaju poduszki. Wtedy wiemy, że niedługo się to "rozsypie" i czas na odświeżenie trawnika.
Po przesadzeniu w goły (niezamulony) żwir roślina często choruje - wygląda jakby jej paliło stożki wzrostu. Wtedy należy zwiększyć nawożenie makro wody.

Galeria
Akwarium roślinne typu LT (0,33 w/l, GH ok. 20, pH ok. 7,5, podłoże z ziemi, bez nawożenia i CO2) .

A w HT rośnie prawie jak moczarka:
(z tyłu b. Auberta):

Odpowiedz do tematu