FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Michał
2015-08-15, 14:50
3/4 mchu i Japan Blue
Autor Wiadomość
Gbr 

Wysłany: 2013-06-15, 23:52   3/4 mchu i Japan Blue

Witam.
Kilka akwarystycznych lat poświeciłem endlerkom, jednak gdy ujrzałem zjawiskowe gupiki "Japan Blue" serce mi pękło i endlerki zmixowałem z niebieściuchami.
Niestety nie był to dobry pomysł, więc zacząłem hodowlę od nowa zakupując wybiórczo parę rodzicielską.
Obecne pierwsze pokolenie"japońców" są po doborowej parce gupików z których uzyskuję całkiem satysfakcjonujące rybki.
Jestem na dobrej drodze do wyselekcjonowania "Japan Blue" o jaskrawym czystym błękicie bez niepożądanych domieszek innych barw w obrębie błękitu.
Z założenia płetwy mają być w typie dzikiego gupika tj. krótkie zwykłe i bezbarwne, ew.mieczyk w ogonie.
Na fotce samczyk pierwszego pokolenia "F1" i obok z prawej ojciec (czerwona strzałka) samczyka "F1"

Samica typowo dzika bezbarwna która przekazała większość cech samca.
Mieszkanko

Filmik Niebieściuch o świcie (klik)
Rybki pływają w 25 litrażu obsadzonym mchem jawajskim, subwassertangiem umocowanym do podłoża z powlekanego czarnego żwirku i podsypanym piaskiem od przodu.
Gdzieś przy grzałce z termostatem "Sera" poniewiera się stara gałęzatka kulista pamiętająca czasy nieistniejącego sklepu zoologicznego Pani Anety z 1 aleji N.M.P.
Piecze nad jakością wody sprawuje filtr wewnętrzny "Aqua-szut super mini 280" do tego klasyczny termometr przeważnie wskazujący te 24 °C.
Sztuczny dzionek zapewnia 12 watowa świetlówka kompaktowa.
Wszystko wzajemnie współgra dzięki czemu akwarium żyje i ma się dobrze.
Ostatnio zmieniony przez AcidDrinker 2014-08-03, 23:29, w całości zmieniany 2 razy  

Gbr 

Wysłany: 2013-07-31, 19:41   

W połowie lipca będąc na Łódzkiej giełdzie akwarystycznej udało się nabyć od hodowcy gupików prawdziwą oryginalną samicę z mojej ulubionej odmiany "Japan Blue" dzięki której uszlachetnię własną błękitną linię.

Nabyta samica na oko wygląda zwyczajnie jednak cechuje się wydatniejszym metalicznym połyskiem po bokach ciała oraz błękitem na grzbietówce która świadczy o obecności genów odpowiadających za pstrokaty kolor płetwy grzbietowej w męskim potomstwie.
Dla zainteresowanych oficjalna niemiecka stronka o gupikach :arrow: Japan Blue (klik)

Gbr 

Wysłany: 2013-09-25, 23:46   

Wrześniowa aktualka.
Akwarium zarosło dając schron narybkowi, więc problem z osobnym kotnikiem już nie istnieje.

Faworyt.

i jego brat

Kuba 

Wysłany: 2013-09-26, 10:19   

Czyli widzę, że była selekcja i zostały tylko te 3 szt. czy tylko tak zdjęcie uchwyciło ?

Gbr 

Wysłany: 2013-09-26, 22:25   

Dokładnie 3 dorosłe i XX narybku.
(Nie)stety delikatny narybek po zakupionej samicy z giełdy Łódzkiej cechuje wysoka śmiertelność, ale zawsze kilka mocniejszych sztuk uchowa się z każdego miotu.
Chcąc uzyskać rybki o pożądanych cechach prowadzę rygorystyczną selekcję, jednak droga do sukcesu jest długa i kręta, nie wspominając o późniejszym utrwaleniu linii gupika.

kołek 
gettinhigh

Wysłany: 2013-09-27, 05:52   

Mam jedno pytanie, bo mnie ono nurtuje. Ile masz akwarii? By prowadzić selekcję z prawdziwego zdarzenia trzeba mieć akwarii kilka by móc wyodrębnić całkowicie jeden konkretny gen. Czy twoja selekcja opiera się na odławianiu tych brzydszych osobników i spuszczaniu ich w kiblu?

Gdy selekcjonowałem sakury to leciałem na 3 akwaria i i to uważam, że miałem ich za mało...

Gbr 

Wysłany: 2013-12-03, 23:03   

Nie jestem żadnym wybitnym hodowcą od wystaw gupikarskich dlatego
do gupików podchodzę tylko z pasją ponieważ są niezwykle plastyczne i bardzo zróżnicowane pod kątem barw i kształtów płetw.
Lubię zmienność więc postawiłem na gupiki, zaś unikalną błękitnie jaskrawą barwę oferuje odmiana "Japan Blue" dlatego wybrałem taką odmianę.
Mam jedno ozdobne szkiełko w którym trzymam tylko doborowe sztuki i z nich metodą selekcji uzyskuję kolejne pokolenia z pożądanymi cechami które pozostawiam do dalszej hodowli.
Pozostałe gupiki są tanio sprzedawane dzięki temu unikają bystrego nurtu wc, a pieniążki przeznaczam na bieżące akwarystyczne potrzeby typu wkłady filtracyjne, pokarmy, itd.

***Grudniowa aktualizacja***
W zasadzie bez zmian poza licznym drobiazgiem
:arrow: Filmik (klik)

belek 

Wysłany: 2013-12-04, 09:09   Cieklawy pomysł

Faktycznie busz obsada gwarantuje zero problemów z kotnikami, ale koncepcja interesująca, cieszy mnie, że z pasją podchodzisz do tego co robisz. Tak trzymaj

Gbr 

Wysłany: 2014-03-01, 22:05   

belek napisał/a:
cieszy mnie, że z pasją podchodzisz do tego co robisz. Tak trzymaj

I tak trzymam :!:
Bo w kolejnym pokoleniu (F2) pojawił się japoński zwiastun z pożądaną cechą pstrokatej płetwy grzbietowej po łódzkiej gupikowej mamuśce nabytej w połowie lipca.
Na razie rodzynek spośród licznego miotu, jednak w najbliższym czasie będą kolejne niespodziewanki.

Samczyk po mimo młodego wieku wstępnie dobrze rokuje na kolejnego reproduktora jednak czas pokaże co z niego wyrośnie.
Jeśli wszystko będzie po myśli to skojarzę go z "mamuśką" wzmacniając w ten sposób pewne pożądane cechy w następnych pokoleniach.

****Marcowa Video-aktualizacja****
Wersja finalna mojej błękitnej kolonii gupików.
:arrow: Video (klik)
Pozostaje tylko pokoleniowe utrwalanie linii "Japan Blue"

Gbr 

Wysłany: 2014-04-21, 23:25   

W pokoleniu "F2" powstał niespodziewany podział cech na niepożądane samce form mieczowych z przeźroczystą grzbietówką i samce form bezmieczowych ze pstrokatymi grzbietówkami które są celem mojej hodowli :roll:

Fotorelacja pokolenia "F3" już niebawem :>

Gbr 

Wysłany: 2014-05-17, 13:24   

Majowa fotodokładka

Gbr 

Wysłany: 2014-07-28, 23:16   

Witam.
Po kwartale od ostatniej japansesji pokazała się pierwsza "jaskółka" z 3-ciego pokolenia, który znacząca wyróżnia od dotychczasowych przodków.
Licznymi czarnymi grochami na płetwie ogonowej nadrabia niepozorną pstrokatą grzbietówkę, poza tym bardziej intensywniejszy rozległy błękitny flesz czyni tego osobnika unikatem.
Nocne zdjęcie nie oddaje pełnię uroku modela ;)

Gbr 

Wysłany: 2014-09-19, 22:55   

Wrześniowa aktualizacja.
Niecałe 2 miesiące wstecz wybarwił się ładny samczyk Japan Blue z niepozorną grzbietówką i grochami na ogonie który wówczas wyglądał tak

Obecnie

Samiczka Japan Blue w wersji podstawowej "gold"

Dla porównania samiczka Japan Blue w szarej wersji podstawowej

Oraz nowy nabytek młodziutki samczyk Japan Blue w wersji podstawowej "blond" z pastelowym połyskiem

Gbr 

Wysłany: 2014-10-26, 20:50   

3 wrzutki złotej samicy w towarzystwie blondyna i szatynki ;)

Gbr 

Wysłany: 2014-12-26, 02:08   

Świąteczna wrzutka i
takie tam z braku zajęcia :D
Ogół po "przycince"

Lokatorzy:
Samica "Japan Blue" w barwie złotej podstawowej (3-cie pokolenie)

Młodzieniec "Japan Blue" w barwie szarej podstawowej (4-te pokolenie)

Krewetki "Red Cherry"
Ostatnio zmieniony przez Gbr 2015-01-07, 19:22, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu