FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Aquatic-Nature Pro Soil - długość jego aktywnego użytkowania
Autor Wiadomość
Michał 
Administrator
współzałożyciel

Wysłany: 2013-03-25, 07:40   Aquatic-Nature Pro Soil - długość jego aktywnego użytkowania

Posiadam to podłoże w zbiorniku od jakiegoś roku, co zauważyłem, po około 8 miesiącach nagle rośliny zaczęły marnie rosnąc, wręcz stanęły w miejscu, szczególnie łodygowe (Aromatica, Rotala Vietnem, Didiplis diandra itp)
wygląda na to ze tyle czasu prosoil działał aktywnie, oddawał nawozy do wody, aż w końcu stał się jałowy i trzeba będzie go naszprycowac jakimiś kapsułami, chyba powciskam Ferke

czy ktoś z Was miał juz podobne doświadczenia i jak sobie z tym poradził ?

mało jest w necie informacji o długości użytkowania Pro Soila, wiec dlatego napisałem ten temat, zapraszam do dyskusji
27 L - Borneo-Kostka

kołek 
gettinhigh

Wysłany: 2013-03-25, 11:03   

Mam podobne spostrzeżenia jak ty. Rośliny bardziej wymagające jak pełzacz bagienny przestały mi rosnąć, na wcześniejszym prosoilu po roku czasu aromatica również przestała się przyjmować w podłożu gdy po przycince wsadzałem ją obok. Myślę że maksymalny efektywny wpływ podłoża na rośliny ma do roku czasu, później to już zwykłe podłoże. To samo mogę powiedzieć o ASII+.

Michał 
Administrator
współzałożyciel

Wysłany: 2013-03-25, 11:28   

na jednym forum akwa, ktoś pisał ze nawet Amazonia mu wyjałowiła sie po 8 miesiącach w roslinniaku,
tak wiec zapewnienie producenta o minimum 2 letniej aktywności można wsadzić miedzy bajki, tak swego czasu Darka zapewniali przedstawiciele Aquatic Nature
Sebas chyba tez ma ten problem u siebie z Pro Soilem, ale niech sam się wypowie
27 L - Borneo-Kostka

emik 
Rybka lubi pływać...

Wysłany: 2013-03-25, 11:31   

Dlatego też pewnie stosuje się wszelkie dodatki pod takie podłoża, które mają na celu przedłużenie aktywności.

Sebas 
Akwarysta-gitarzysta

Wysłany: 2013-03-25, 18:13   

Dokładnie, mam to samo 8-10 miesięcy max i podłoże jest jałowe. Nawożę do słupa wody i widzę że to jedyna opcja, chyba że tak jak Michał pisze, ferką wzbogacimy i będzie git.

P.S. Michał jak być brał ferkę to ja się piszę. Jak coś to machnij PW to się ugadamy. Pozdro :)

Kadafix

Wysłany: 2013-03-25, 18:59   

Witam.
Po namowie Michała zdecydowałem się na to podłoże, lecz teraz zwątpiłem. Czyli po 8 miesiącach te podłoże do niczego się nie nadaję ??? Czy po prostu traci swoje składniki i jest jałowe, lecz nawożenie słupa wody wystarczy aby roślinki rosły, a podłoże zaabsorbuje te składniki i będzie wszystko ok.

emik 
Rybka lubi pływać...

Wysłany: 2013-03-25, 19:34   

Nie ma chyba wiecznego podłoża. Można je wzbogacić wkładając kapsułki nawozowe. Także nie jest to jedyne podłoże, które kiedyś kończy swoją żywotność.

Michał 
Administrator
współzałożyciel

Wysłany: 2013-03-25, 19:38   

Nadaje, sie nadaje, tylko trzeba je wzmocnić, najlepiej kulki gliniano-torfowe i kapsułki Ferki lub lepsze ADA
rozczarowujące jest to ze tak szybko traci właściwości, producent zachwalał je ze dłużej jest aktywne, no ale marketing to marketing
zresztą nawet podłoża z wyższej półki ADA Amazonia tez koło roku jałowieją i też trzeba je szprycować, nic na to nie poradzimy
27 L - Borneo-Kostka

Kadafix

Wysłany: 2013-03-25, 21:14   

Źle sie wyraziłem trochę. Chodzi mi o to bardziej, czy zamiast tego faszerowania podłoża kapsułkami i kulkami, nie wystarczy nawozić słupa wody. Bo skoro te podłoże absorbuje pierwiastki, to ja rozumiem to w ten sposób, że ono pobiera wszystko z słupa wody przez cały czas. I jak ono sie wyjałowi to znów pobierze z słupa wody i będzie nadal ok. Bo szczerze to skoro nawoził bym wodę to nie chciał bym za bardzo ponosić kolejnych kosztów (których jak wiadomo jest sporo). Dobrze kombinuje i można obejść się bez tych kulek ??? I sorki, że takie pytania zadaje, ale dopiero zaczynam, chciał bym zrobić akwarium jak najlepiej i wiedzieć na czym stoje.

Pemek-Umbro 
Przemek Umbrosorium

Wysłany: 2013-03-26, 14:27   

Michał napisał/a:
na jednym forum akwa, ktoś pisał ze nawet Amazonia mu wyjałowiła sie po 8 miesiącach w roslinniaku,
Jeśli pisał o jedynce to nie chce mi sie wierzyc, bo przez pierwszy rok ja na I nawoziłem tylko jak mi się przypomniało samym potasem (oczywiście CO2 też dozowałem).
emik napisał/a:
Dlatego też pewnie stosuje się wszelkie dodatki pod takie podłoża, które mają na celu przedłużenie aktywności.

Też tak uważam:)

Michał napisał/a:
Nadaje, sie nadaje, tylko trzeba je wzmocnić, najlepiej kulki gliniano-torfowe i kapsułki Ferki lub lepsze ADA

Ferka albo Azoo, Ady pałeczek nie używałem; natomiast znam osoby, które używały pałeczek osmocote i były zadowolone.
Ostatnio z Draka są dostęopne kostki nawozowe, które myslę, tez dało by rade dodac do podłoża.

Kadafix napisał/a:
Źle sie wyraziłem trochę. Chodzi mi o to bardziej, czy zamiast tego faszerowania podłoża kapsułkami i kulkami, nie wystarczy nawozić słupa wody. Bo skoro te podłoże absorbuje pierwiastki, to ja rozumiem to w ten sposób, że ono pobiera wszystko z słupa wody przez cały czas. I jak ono sie wyjałowi to znów pobierze z słupa wody i będzie nadal ok. Bo szczerze to skoro nawoził bym wodę to nie chciał bym za bardzo ponosić kolejnych kosztów (których jak wiadomo jest sporo). Dobrze kombinuje i można obejść się bez tych kulek ??? I sorki, że takie pytania zadaje, ale dopiero zaczynam, chciał bym zrobić akwarium jak najlepiej i wiedzieć na czym stoje.

Można i tak jak piszesz, ale po co w nadmiernych ilościach lać nawozu do wody, jak można je spokojnie dozowac z podłoża.

"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"

Odpowiedz do tematu