FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Parametry wody w moim akwa
Autor Wiadomość
steemp 
Mariusz

Wysłany: 2021-08-05, 16:58   Parametry wody w moim akwa

Test 1
NO3-22ppm
PO4-0.25ppm
CA-175
MG-21

Test 2
NO3-30ppm
PO4-0.3ppm
K-12ppm

Test 3
NO3-10ppm
PO4-2ppm
MG-30ppm
CA-115ppm

Test 4
NO3-15ppm
PO4-1ppm
MG-24ppm
CA-110ppm
K-8ppm

Test 5
NO3-14ppm
PO4-0.7ppm
CA-120ppm
MG-9ppm
K-12ppm

Daro 
Darek

Wysłany: 2021-08-08, 13:12   

Jak mam rozumieć te robione testy ? Czy one były robione po kolei tzn kiedy , dawno ? Który z nich jest aktualny aby go ocenić i kiedy był zrobiony ?

steemp 
Mariusz

Wysłany: 2021-08-09, 05:58   

Tak, były robione po kolei. Test 5 jest z zeszłego tygodnia. Wtorku albo środy... Dziś podmiana wody no i jutro kolejny test.

Daro 
Darek

Wysłany: 2021-08-10, 16:07   

Widać po wynikach testów , że masz straszną huśtawkę parametrów wody . Raz azotu więcej , raz mniej , podobnie z fosforem , więc nie dziw się że nie możesz pozbyć się glonów.
To samo z resztą z potasem i magnezem , bo raz więcej potasu , a raz więcej magnezu .
Druga sprawa : przy ten twardości wody i zawartości wapnia ilości potasu i magnezu , które masz w akwarium też są nieprawidłowe .

Pytanie ...

Orientujesz się jakie powinny być prawidłowe ilości tych pierwiastków w akwarium roślinnym ?

steemp 
Mariusz

Wysłany: 2021-08-11, 03:02   

Test 6 z wczoraj
NO3-7ppm
PO4-0.5
Mg-21ppm
K-10ppm
Ca-125ppm

Podniosłem do:
NO3-15pmm
Po4-1.2ppm
K-30ppm i za dwa dni chcę jeszcze dodać z 20ppm żeby nie lać go za dużo na raz.
Mg-30
Ca- bez zmian

Z tego co mi wiadomo od znajomego to stosunek Azoty do Fosforu jest około 8:1-10:1
Wapnia do Magnezu 4:1
Potasu do Wapnia 2:1
Mam nadzieje, że czegoś nie pokręciłem, bo akurat nie mam przy sobie kartki na której mam to rozpisane.
Właśnie tak staram się te makroelementy uzupełniać.
W sobotę dodatkowo mimo, że wcześniej uzupełniłem wszystko do odpowiednich wartości, dodałem jeszcze K-15ppm Mg-10ppm PO4-0.5ppm.
Podmianę robiłem w poniedziałek wieczorem, odmuliłem gdzie tylko mogłem dno i wyczyściłem filtr. We wtorek po południu były robione testy, a jeszcze rano około 9 kilka godz. przed testami wlałem 3ml Fluorish.
Podaje również Carbo z Seachema co dwa dni o podwojonej dawce, czyli 5ml na 100l.

Rośliny się zbierają i lepiej niż wcześniej rosną, niestety glony również dają o sobie znać.
Na kryptokorynie ostatnio pojawiło się nawet trochę krasnorosta, ale to może przez przepchany filtr wewnętrzny, bo już bardzo słabo przez ostatnie dwa, trzy dni filtrował.
No i mchy które mam jakoś nie mogą się gdzieś zebrać i są dziwnie czarne, tak jak by były po palone...

Daro 
Darek

Wysłany: 2021-08-12, 11:05   

Miałeś odwróconą proporcję K - Mg , a to duży problem . Stosunek K -Mg powinien się wahać między 3,5 a 6 / 1 ale to zależy od twardości wody ( czyt. zawartości wapnia) i najpierw powinno sie regulować stosunek Ca-Mg-K w akwarium , a potem dopiero resztę .
NO3 zalecam trzymać między 20 a 30 , natomiast PO4 między 1 a 1,5 , ale nie mniej niż 0,7-0,8 .
Po ustawieniu i ustabilizowaniu tych parametrów ( czyli generalnie makroelementów) można spokojnie dopiero nawozić mikroelementami .

steemp 
Mariusz

Wysłany: 2021-08-16, 06:05   

Mała korekta Ca-Mg mam zapisane 3:1

Niby potas wyrównuje zawsze po podmianie i testach w stosunku 2:1 do magnezu.
Wygląda na to, że muszę go jeszcze dodatkowo dodać ze dwa razy w tygodniu w dawkach około 10-20ppm?
Teraz mnie nie było prawie cztery dni w domu i kiedy wróciłem w sobotę późnym wieczorem, glony Rhizoclonium nitkowate i Cladophora można powiedzieć, że szalały w akwarium.
Planowałem dodać w piątek uzupełniającą dawkę potasu o wartość 20ppm żeby wyrównać parametry, niestety nie miałem jak...
Myślisz Daro, że to przez niedobór potasu, czy może bardziej przez za małą ilość azotu?

Skoro tak radzisz, będę dawał więcej azotu. Choć trochę się boje, że znów wywali mi krasnorosty...
Czyli jednym słowem na razie lepiej wstrzymać się z podawaniem nawet raz w tygodniu po podmianie Fluorish? Bo w nim jak by nie patrzeć również są mikroelementy...
Mam jeszcze Seachem Trace, ale jego już dłuższy czas nie dodaje.

Odpowiedz do tematu