FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc w starcie akwarium 63l
Autor Wiadomość
Magister85 

Wysłany: 2020-09-16, 10:42   Pomoc w starcie akwarium 63l

Witam

Po kilku latach przerwy wróciłem do akwarystyki, niestety z małym baniakiem bo tylko 60x30x35 wcześniej zawsze miałem 112l.
Po roku walki i popełnieniu wielu błędów zamierzam zrobić restart z nowym sprzętem i sporo większą wiedzą zwłaszcza o podłożu aktywnym.
W obecnej chwili akwarium już jest zawieszone bo za 2 tygodnie zaczynam remont i powoli się szykuje do wyniesienia wszystkiego.
Ale wracając do tematu.

Krótki opis sprzętu i co mam:
- akwarium 60x30x35
- oświetlenie 2 x T5 24W ( standard czyli GroLux i Aquastar) (światło na starcie 6h potem co tydzień podnoszę o godzine do 9h max)
- co2 w formie gazowej z butli podawane za pomocą reaktora narurowego ( podawane w czasie gdy światło jest zapalone)
- grzałka wiadomo (temperatura docelowa 25 stopni)
- podłoże aktywne z firmy Tropica
- filtracja JBL e702 + prefiltr ( w prefiltrze 3 rodzaje gąbek + wata w filtrze mam 3 koszyki po 1,2litra w nich 2 x 1litr siporax / 1 x 1litr matrix / 100ml purigenu na samym końcu przed wlotem z filtra)
- ozdoby będą stanowić stały dragon stone lub scenery stone + korzeń red moor
- nad roślinami nadal myślę, raczej jak poskładam aranżacje z kamieni i korzenia to dobiore rośliny
- planowane ryby ( 5 x szcupieńczyk karłowaty / 5 x otos / 5 x amano / 2 x ramireza) może z czasem coś dojdzie ale narazie więcej nie planuje możę jakieś kirysy małe. Trzymam się zasady 1litr wody na 1cm dorosłej ryby
- ryby wpuszczamy po 4 tygodniach od startu po jednym gatunku co kilka dni zaczynając od najmniejszego / krewetki amano + ślimaki myślę wpuścić po 5 dniach żeby zaczęły walkę z glonami / otosy po kilejnych 5 dniach
- bakterie startowe z firmy Seachem stability i seachem pristine podawane według zaleceń
- woda 100% RO
- podmiany wody w pierwszym tygodniu podmiana co 2 dni 50% / drugi tydzień 50% co 3 dni / 4 tydzień 40% co 4 dni / 5 tydzień 40% co 6 dni / od 6 tygodnia raz na tydzień 40%
- dochodzimy do sedna :) czyli nawozy planuje pracować z serią nawozów Growise ktoś zna ta serie ?? Planowane parametry na starcie
Ca - 30 / Mg - 10 / K - 15 potem po 2 tygodniach 1/2 dawki mikro a po kolejnych dwóch tygodniach cała dawka mikro i 1/2 dawki marko (oczywiście nawożenie zostanie zweryfikowane przez życie czyli co będzie działo się w zbiorniku)

Czyli po tym krótkim wprowadzeniu moje pytania to:
- najważniejsze co myślicie o nawozach i proponowanych parametrach na start
- co sądzicie o bakteriach startowych
- czy macie uwagi do mediów w filtrze
- nawożenie co2 czy tak jak pisałem czy może 24h
- jaka temperatura wody
- co myślicie co wielkościach i częstości podmian na starcie
- jakie ślimaki na glony polecacie i ile ?? Helmety z 5 sztuk ??
- podłoże aktywne to odmulanie mechaniczne odpada . polecanie jakieś preparaty na przyszłość pod tym kątem
- czy skimer powierzchni będzie potrzebny
- gdzieś czytałem że można łączyć Co2 w formie gazowej z carbo co o tym myślicie ?? czy to już za dużo by było

Z góry dziękuje wszystkim za pomoc i rady. Jeśli temat spotka się z uznaniem i zainteresowaniem będę dodawał informacje ze startu i zdjęcia z pola walki :)
Planowany start zbiornika koniec listopada więc mam trochę czasu na zebranie brakującej wiedzy :)

Pozdrawiam:
Konrad

kołek 
gettinhigh

Wysłany: 2020-09-16, 11:40   

Cytat:
co myślicie o nawozach i proponowanych parametrach na start

Fajnie fajnie ale jak podłoże zacznie ci ciągnąć nawozy to te parametry pozostaną w sferze życzeń. Nie myślałeś o jakimś lepszym podłożu? Całe życie używałem prosoila którego już nie ma na rynku ale dwa baniaki stratowałem też na Ada Amnazonia New i byłem prze zadowolony. Po pierwsze nie ciągnęło mi fosforu a po drugie przez pierwsze 10 miesięcy w ogóle nie oddawało azotu co dla utrzymania parametrów jest uber istotne. Inne podłoża z mojej wiedzy z drugiej ręki niestety powodują wahania parametrów.

Cytat:
- co sądzicie o bakteriach startowych

Kup sobie Microbe lift special blend. Jak użyjesz tego twój poziom akwarystyki wleci na inny poziom. Prowadzenie zbiornika okaże się bezobsługowe. Poczytaj opinie na temat tego preparatu. Możesz wtedy darować sobie bakterie lub ewentualnie kupić je z tej firmy. Co do samych bakterii osobiście zawsze uważałem że to zbędny wydatek. Prędzej czy później zbiornik sam dojrzeje. Chyba że masz ciśnienie by przyspieszyć wpuszczanie ryb. Ryzyko mleka w baniaku jest niewielkie.

Cytat:

macie uwagi do mediów w filtrze

Na upartego jakąś ceramikę możesz wrzucić ale wata + microbe lift specjal blend i masz źródlaną wodę (chodzi mi o czystość)

Cytat:

podłoże aktywne to odmulanie mechaniczne odpada . polecanie jakieś preparaty na przyszłość pod tym kątem

Microbelift specjal blend :D

Cytat:
czy skimer powierzchni będzie potrzebny

Nie

Cytat:
gdzieś czytałem że można łączyć Co2 w formie gazowej z carbo co o tym myślicie ?? czy to już za dużo by było

Pewnie że można łączyć. Ja zawsze duże dawki ładowałem Carbo bo utrzymywał w ryzach glony.

Cytat:
jakie ślimaki na glony polecacie i ile ?? Helmety z 5 sztuk ??

Problem z helmetami jest taki że skubane lubią wkopać się w podłoże i przez to robić szkody. Ale bez nich nie wyobrażam sobie czystości w akwarium. Pomyśl też o tylomelania golden rabit- też utrzymują czystość a są mniej szkodzące. Sztuk na taki baniak helmetów dałbym max 2 goldenów z 3 i styka,

Co do podmian. Przy podłożu, które planujesz podmiany są konieczne by podmianami regulować poziom azotu i fosforu, który pewnie na starcie jest z dużym wyrzutem. Przy amazoni new robisz podmiany jak przy normalnym użytkowaniu baniaka tj. raz na 7-9 dni.

Magister85 

Wysłany: 2020-09-16, 13:18   

Witam

Produkt Microbe-Lift Special Blend super sprawa jak czytam dzięki za polecenie :) pewnie kupie tylko powiedz mi jak jest z dawkowaniem bo widzę ze jest napisane że pierwszego dnia a potem 8 / 15 itd. lub zapobiegawco co 7 dni. A jak po podmianach wody ?? też dawać czy nie potrzeba bo to środek klarujący wodę jest chyba a nie bakterie??

Podłożę fakt cenowo ADA od tropica różni się tylko 40zł a jakość pewnie dużo lepsza. Szkoda bo już mam kupione 9l tropica.

A co myślicie o lawie pod podłoże aktywne na przykład firmy JBL ProScape Volcano Mineral

steemp 
Mariusz

Wysłany: 2020-09-21, 07:39   

Witam. Podepnę się trochę pod temat, bo planuje zrobić zakupy i właśnie zastanawiam się co wybrać...
Myślałem podobnie jak Magister85 zakupić Seachem Stability i Seachem Pristine.
Widzę, że na forum cieszy się dobrą opinią Microbe lift special blend.
Czy to nie jest podobny preparat jak Seachem Pristine?
Bo nie są to chyba typowe bakterie Nitryfikacyjne jak Seachem Stability?

Magister85 

Wysłany: 2020-09-21, 18:55   

No właśnie też się nad tym zastanawiam i wydaje mi się z tego co czytam że ten Microbe lift special blend i Seachem Pristine to mają podobne zastosowanie i trzeba to połączyć z Seachem Stability.

Dodatkowo przy Microbe lift special blend dawkowanie mamy na start i co 7 dni. A co po podmianach wody bo na starcie robić będę co dwa dni ?? czyli mam podawać też po podmianie czy tylko 1 i 7 dnia ??

Pomoże ktoś w tej kwestii ???

I ponawiam pytanie w sprawie nawozów co myślicie o połączeniu podłoża Tropica i linii nawozów firmy Growise ?? Ktoś korzystał ??

steemp 
Mariusz

Wysłany: 2020-09-21, 22:49   

Czemu chcesz robić na start tak częste podmiany wody? I ile procent wody planujesz podmieniać?
Nie lepiej trochę odczekać z tą podmianą i pozostawić akwarium żeby się ustabilizowało...

Co do podawania tego typu preparatów myślę, że kiedy będziesz podmieniał wodę, dolać ich nie zaszkodzi. Jeśli podmiana nie będzie duża, zawsze możesz zastosować połowę zalecanej dawki...

Zresztą z tego typu preparatami z tego co wiem, raczej ciężko jest przesadzić, jeśli oczywiście będziesz trzymał się podanej przez producenta ilości...

Magister85 

Wysłany: 2020-09-22, 00:17   

Jeśli chodzi o częstość podmian na starcie to takie są zalecenie firmy Tropica producenta podłoża jakie posiadam :)

steemp 
Mariusz

Wysłany: 2020-09-22, 07:04   

Mhmm... To wiele wyjaśnia...
Tak coś czułem, że pewnie o podłoże się rozchodzi. Sam od lat używam zwykłego żwiru i jestem całkiem zielony jeśli chodzi o substraty i tego typu podobne...

Magister85 

Wysłany: 2020-09-25, 09:34   

Witam

Po poczytaniu jeszcze opinii na innych forach zdecydowałem się na Seachem Stability i Seachem potas na początek startu akwarium.

Nadal zastanawiam się od kiedy dawkować nawóz Tropica (ten zielony z azotei i fosfoerm) bo są opinie żeby lać od pierwszego dnia bo rośliny z invitro potrzebują całości makro i mikro. Co innego przy dużych roślinach doniczkowych które mają w sobie pewien zapas składników odżywczych. Startował ktoś baniak na lini Tropica jak tak proszę o poradę.

Co sądzicie o JBL vulcano mineral ?? zastanawiam się czy dać to pod podłoże aktywne ??

Magister85 

Wysłany: 2020-10-18, 16:35   

Witam

Dysponuje lampą FLEXI T5 2x24W

Czyli mamy 2 x 24W T5 i tu moje pytanie co dać bo mam do wyboru 4 świetlówki:
- Świetlówka Sylvania T5 24W Gro-Lux 8500K roślinna Grolux
- Świetlówka Sylvania T5 24W Aquastar 10000K
- Świetlówka Narva T5 24W/958 Bio-Vital 5800K
- Świetlówka Philips Master TL5 HO 24W/965 6800K

I tu mam problem czy iść w grolux + aquastar czy możę w Narve i master ( druga opcja ma niesamowite Ra czyli oddawanie barw ale nie wiem jak rośliny czy będą rosły) a pierwsza opcja daje lekko różowawe światło pewnie przez grolux a dodatkowo aquastar ma 10000K a wszystko co powyżej 8500K sprzyja glonom.

Z dodatkowych informacji:
- filtr zewnętrzny JBL e702
- co2 z butli
- podłoże i nawozy z Tropica
- rośliny z kategorii łatwe i średnie ( chciał bym się dochować trawnika)

W razie jak by były potrzebne dodatkowe informacje to pisać :) proszę o pomoc.

Pozdrawiam:
Konrad

steemp 
Mariusz

Wysłany: 2020-10-19, 07:41   

Cześć.
Więc moim zdaniem groluxa dał bym na tył, bo to typowa świetlówka wspomagająca wzrost roślin.
Natomiast z przodu wedle własnego upodobania. ;-)
Każda z pozostałych, wymiennych przez Ciebie świetlówek daje inną barwę światła...
Świetlówka Sylvania T5 24W Aquastar 10000K to bardziej świetlówka wybarwiająca i świeci niebieskim światłem. Nie jestem pewien ale chyba nie wspomaga wzrostu roślin jak pozostałe...
Świetlówka Narva T5 24W/958 Bio-Vital 5800K daje barwe światła ciepłą białą.
Świetlówka Philips Master TL5 HO 24W/965 6800K natomiast barwę światła zimną białą.
Wiec najlepiej tak jak pisałem glorux daj na tył, a z przodu Philipsa.
Jeszcze lepszą opcją, było by gdybyś dołożył Aqastar z przodu jako dodatkową trzecią świetlówkę.
U siebie mam właśnie taką konfigurację. :-)
Spokojnie na Allego kupisz oprawki bryzgoszczelne, uchwyty jak również elektroniczny statecznik.

https://allegro.pl/oferta/oprawka-bryzgoszczelna-swietl-t5-z-przewodem-270-5062588298

https://allegro.pl/oferta/uchwyt-swietlowki-t5-t8-kpl-2szt-429-9314964650

https://allegro.pl/oferta/uchwyt-plastikowy-t5-9246768670

https://allegro.pl/oferta/statecznik-elektroniczny-t5-tridonic-1x24w-5lat-gw-9756975643

Magister85 

Wysłany: 2020-10-19, 17:05   

Chyba 3 x 24W to by było za dużo wyszło by z 1,5W/l to już sporo :)

steemp 
Mariusz

Wysłany: Wczoraj 10:36   

Nie licz Aquastr jak świetlówki dającej światło dla roślin i oświetlającej akwarium, tylko jako wybarwiającą. Czyli dodatkową...
Mam u siebie Juwel Colur-Lite 11000K i daje ona światło tylko wybarwiające, podobnie jak Aquastar.

Możesz ją dołożyć jako dodatkową na osobnym wyłączniku.

Odpowiedz do tematu