FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Akwarium ziemniaka
Autor Wiadomość
ziemniak 

Wysłany: 2020-03-04, 18:57   Akwarium ziemniaka

Mam zbiornik 200x40x60h. Z wielu względów chcę go postawić od nowa i mam kilka wątpliwości-pytań. Całą operację planuje na 17-26 kwietnia.

Zbiornik kupiłem z zamiarem zrobienia „malawi”. Obecny stan miał być tymczasowy żeby coś na razie pływało. Jednak pyszczaków ostatecznie nie będzie. Akwarium wystartowało dokładnie 12 października, pierwsza partia ryb 20 października, następne 7 i 11 listopada. Tak to wszystko się ułożyło, że jako wieloletni sympatyk ryb z jeziora Malawi za namową wielu osób zrezygnowałem z tego pomysłu. Zostaje mix kontynentalny.

Obecna obsada zostaje (być może lekkie modyfikacje):

10x krewetka filtrująca
20x krewetka amno
1000x+ krewetka karłowata
15x kirys sterby
20x ostosek
5x cierniooczek kuchla
10x ślimak helmet
10x+ ślimak ampularia
20x+ gupiki
30x neon czerwony
30x razbora klinowa
25x zwinnik czerwonousty
10x pstrążenica marmurkowa
7x półdziobek karłowaty
1x bojownik
10x prętniki karłowate i trójbarwne
2x pielęgnica ramireza
2x pielęgnica żółta
2x pielęgnica zółta opal

Zostają: korzenie i rośliny
Wyrzucam: kamienie, podłoże, tło (będzie czarna folia).
Dodaje: nowe podłoże, kamienie, korzenie, rośliny

Kupiłem zbiornik tymczasowy około 210L – 120cm. Mam także zbiornik 50L i kilka mniejszych.
Całą operację planuje na około 10 dni. 3 dni budowa nowego plus 7 dni na monitorowanie wody.

Filtr jaki mam to Aquael Ultramax 1500 plus dojdzie drugi taki sam. Do tego uruchomiłem tymczasowo Aquael Turbo filter 500. Chcę do tymczasowego przerzucić oba, a po uruchomieniu nowego zbiornika Ultramaxa przenieść do nowego, a Turbo zostawić w tymczasowym.

Pytania:

1. Czy ze starego akwarium mogę 3-4 dni trzymać wodę w wiaderkach żeby wlać jako bazę do nowego? Plus dojdzie woda, która zostanie przelana ze starego do tymczasowego, a potem do nowego.

2. Rośliny w tymczasowym wytrzymają przez parę dni bez gruntu?

3. Drugi filtr uruchomić jeszcze w starym i czy wlewać do niego jakieś bakterie na start? Zastanawiam się czy nie narobi bałaganu z parametrami? Czy może zostawić go i na świeżo uruchomić w nowym?
Tak jak wspominałem filtr to będzie drugi taki sam czyli Aquael Ultramax 1500.

4. Chcę to wszystko pociągnąć tylko na tych dwóch filtrach, bez filtra wewnętrznego i bez falownika?

5. Wloty do filtrów chce zrobić przy podłożu (jeden w rogu po prawej, drugi w rogu po lewej). Wyloty chce zrobić oba z jednej strony na środku ściany bocznej.

6. Czy krewetki pociągną przez tydzień trzymane same w małych zbiornikach? Chciałbym je wpuścić w pierwsze do nowego, dzień - dwa wcześniej. Zastanawiam się czy kirysy, otoski i ślimaki też nie przenieść do osobnego zbiornika. Oprócz tymczasowego dużego, będę miał do dyspozycji tak jak pisałem 50L z filtracją Fan3 i jeszcze jeden z filtracją Fan mini. Ewentualnie jeszcze dwa małe bez filtracji.

7. Zastanawiam się jak zrobić też z przeprowadzką roślin, a stres ryb. Przerzucę ryby i rośliny do tymczasowego zbiornika, a potem będę rośliny wcześniej chciał zabrać żeby rozsadzić w nowym.

8. Podłoże kupie w wodnej krainie. Mają gotowe bez konieczności płukania (sprawdzałem w jednym ze zbiorników – nic się nie dzieje. Zastanawiam się czy nie wrzucić je na 2-3 tygodnie do zbiornika gdzie będę moczył nowe kamienie i korzenie oraz podłączyć filtr?

9. Dostałem „Natural Substrate 10L Substrat Pod Żwir Mariana Wojtaszka”. W jednym miejscu chce usypać górkę na 20-30 cm. Czyli w tym miejscu najpierw sypie normalne podłoże, potem daje Mariana i znowu normalne podłoże?

10. Orurowanie do filtrów zewnętrznych kupić w sklepie typu Castorama? Tylko ono jest białe/kremowe. Zastanawiam się gdzie kupić czarne rurki do części rurek, które będą w akwarium.

11. Jakieś wskazówki?

Pozdrawiam, Kuba

ziemniak 

Wysłany: 2020-04-12, 22:55   

Z pomocnymi radami Darka i brata ruszyłem z przedsięwzięciem przed czasem - 3 kwietnia.

Ostatnie zdjęcia z 2 kwietnia starej wersji:

W piątek, 3 kwietnia dopiero około 18:00 ruszam z całą operacją.
Ryby trafiają do tymczasowego akwarium profilowanego ok 210L - 120 cm.
Krewetki muszą się pomieścić w 50L zbiorniku.

O godzinie 4:00 kończę, a gdy wstaję w sobotę zastaję taki widok.
Tło strukturalne 3D poszło do kosza.

Chłopaki przeprowadzają odbiór:

Tymczasowe akwarium z rybkami:

Tymczasowe akwarium z krewetkami:

Jako tło wędruje czarna folia, a całe przedsięwzięcie kończę tym razem około 20:00

Niedziela 5 kwietnia, rano porządki, później układanie kabli, zbrojenie filtrów (2x ultramax 1500):

Około godziny 17 w końcu mogę ruszać:

Ostatnie zdjęcie przed laniem wody:

Wodę nalewam poprzez dwa wiaderka 10L, w których zrobiłem dziury.
Około 90L wody RO, 180L wody z poprzedniego akwarium.
Resztę ok 180L wlewam już normalnie wężem z sieci.

Po godzinie 3:00 osiągam taki efekt:

Po około 16 godzinach, w poniedziałek 6 kwietnia:

Najgorzej było we wtorek rano, potem woda zaczęła być coraz bardziej przejrzysta.

8 kwietnia wpuściłem 20 krewetek RC i 10 amano
9 kwietnia 40 RC, 14 amano i 10 filtrujących
10 kwietnia 10 amano
11 kwietnia ryby

Testy wody:

Nawozy Made by Darek:

11 kwietnia:

Pozdrawiam, Kuba

ziemniak 

Wysłany: 2020-04-19, 21:09   

Po dwóch tygodniach...

Dwa spostrzeżenia:

Na piasku nie zbierają się śmieci i odchody, a tego się najbardziej obawiałem.
Pewnie to głównie zasługa kirysków i krewetek japońskich.

Pojawiły się malutkie okrzemki. Na dwóch roślinach.
Jednej 40 cm od prawej strony.
Drugiej 40 cm od lewej strony.
Zastanawiam się czy to wynik nadfiltracji, świeżego zbiornika, czy prądów wody?

Pozdrawiam, Kuba

Daro 
Darek

Wysłany: 2020-04-19, 21:26   

Widzę , że rośliny już się pozbierały i jest progres . Z tym cieszeniem się z czystego piasku to poczekaj :) , a okrzemki ( a jesteś pewny , że to okrzemki ? ) czy inne dobrodziejstwa restartu akwarium to raczej norma.

ziemniak 

Wysłany: 2020-04-25, 20:45   

Fe+ - dotychczas były to mikro, aktualnie daje czyste Fe + mikro
każde mrożone uzupełniam cyklopem
w pokarmie +D to tetra wafer mix
S szyba / P podmiana / R pielęgnacja roślin

przy podmianie dałem 40L RO i około 20L kranówki,
wychodzi na to, że w zbiorniku jest około 400L-420L wody

w czwartek od Darka doszło 10 zwinników i 20 neonów
w międzyczasie odszedł samiec pielęgniczki borelli,
a jeden piskorek chyba odchodzi - opada bezwładnie na dno po czym nerwowo płynie ku górze i tak w koło

GH różne, bo jeden pomiar z testu GH, a drugi z pomiarów Mg i Ca.

oraz osamotniona pielęgniczka borelli

ziemniak 

Wysłany: 2020-04-26, 22:02   

Zagadka rozwiązana

Pozostała czwórka ma się dobrze.

ziemniak 

Wysłany: 2020-05-10, 18:53   

Mam problem...

Nie wiem co jest grane, ale prętnik miał taką plamę, już mu w sumie zeszła, ale stracił jednego wąsa.

Gupik też zdecydowanie ma mniej tych przebarwień.

Razbory - początkowo myślałem, że są przekarmione, ale to jednak nie to, część wygląda normalnie, a część ma nadęte brzuchy.

Neony, niektóre mają nadszarpnięte/uszkodzone ogony, płetwy. Być może jakieś delikatne przebarwienia w stylu tego co widać u jednego gupika. Reszta gupików normalna.

Żadne ryby nie ocierają się, nie mają dziwnych zachowań. Wszystkie chętnie przyjmują pokarm i są ożywione gdy podchodzę do akwarium.

Nie widzę absolutnie nic u bojownika, półdziobków, pstrążenic, krewtek czy kirysków.

Temperaturę podniosłem od trzech dni na 26'C, ale tutaj boje się szczególnie o krewetki. Normalnie mam 23-24 bez pomocy grzałki.

W pogotowiu mam CMF, ichtio i sól, ale bez sensu chyba cokolwiek lać. Co o tym myślicie?

Odpowiedz do tematu