FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
wawrzonkowe 45l doświadczeń
Autor Wiadomość
wawrzonek 

Wysłany: 2019-11-17, 14:17   wawrzonkowe 45l doświadczeń

Witam serdecznie

Trochę brakowało mi takiego małego szkiełka do testów, więc gdy już wygospodarowałem wolne miejsce zapadła decyzja o jakimś małym akwarium. I teraz mam nareszcie mój własny poligon doświadczalny :D

Szkiełko o wymiarach 50 x 30 x 30 - pojemność 45l

oświetlenie
1 x 18W belka led Sunsun Ade (biały i niebieski)
1 x 12W belka led Sunsun (biały i czerwony)

nawożenie - podłoże całkowicie JAŁOWE - sam żwirek 2-4mm z Wodnej Krainy, a braki uzupełniam wg EI

filtracja - kaskada Hagen Aqua Clear 30 z przerobionym wlotem na skimmer

grzałki - Aquael Ultra Heater 50W

flora:
Hydrocotyle tripartita sp. Japan
Ludwigia mini red
Pogostemon helferi
Riccardia Chamedryfolia - Mini pelia
Mchy - Flame moss, Fissidens nobilis, Fissidens thailand
i trawnik chińskie nasionka Mini Leaf (cos jak glosia ???) - w każdym bądź razie taki właśnie był cel eksperymentu - co to, jak wyrośnie, jak będzie zachowywało się po wodą, jak po cięciu, czy odrośnie - jednym słowem cała masa ?????

fauna - krewetki Sakura Red

A tak to wszystko wygląda:
28.10.2019 Dzień 1. Zaczynamy i siejemy :mrgreen: !!!

04.11.2019 Dzień 7. Coś zaczyna się dziać, robi się zielono 8-)

08.11.2019 Dzień 11. Nie czekamy - zalewamy.

10.11.2019 Dzień 13. Bez przesądów. Trawnik jest juz na tyle gęsty że nie czekamy dłużej i uzupełniamy florę. Podczas sadzenie nic nie wypływa, trawnik jest gęsty i zbity.

17.11.2019 Dzień 20. Akwarium żyje już własnym życiem. Na pierwszy rzut oka jest całkiem nieźle.

Krewetki czują się wyśmienicie. Chętnie grzebią w chińskim trawniku, chętnie pobierają pokarm. Pojawiły się już pierwsze pancerzyki z wylinki.

Ale i tak najbardziej lubię to małe szkiełko gdy swieci tylko 1 beleczka i jest taki magiczny nastrój.

Pewnie w niedługim czasie dorzucę kolejne zdjęcia do tej fotorelacji. Trawnik rośnie w mega szybkim tempie i jeżeli nic się nie zmieni to za 4-5 dni przycinka. i tak naprawdę dopiero wtedy będzie można coś więcej o tym eksperymencie napisać.

Wielkie podziękowania dla Kamila za nasionka.
Pozdrawiam Adam

Ainodek 
Kamil

Wysłany: 2019-11-17, 15:06   

Czekałem na te zdjęcia cierpliwie :mrgreen: było warto! :mrgreen:
Szukałem trochę w necie o tych nasionach, najbliżej to chyba Elatine Hydropiper ;)

Miałem pytać czy z mchem w zbiorniku trzymasz czerwone krewety, bo mam jednego imigranta u siebie :D Żółte mi się rozmnażają, a tu nagle czerwonych maluch biega, myślałem, że genetycznie nie były czyste i jakiś czerwony się pojawił, ale to na pewno Twój ;)

wawrzonek 

Wysłany: 2019-11-17, 19:46   

Kamil dzięki i pozdrów emigranta :mrgreen: .
No i zaprezentujcie wreszcie akwarium twojego Taty, bo to kawał dobrej roboty i niezwykle prosty przepis na szkiełko w stylu Iwagumi.
Pozdrowienia

Daro 
Darek

Wysłany: 2019-11-17, 22:05   

Fajnie wyszło Adaś , Elatine równo wykiełkowała i rośnie też fajnie .

A akwarium taty Kamila jak najbardziej warte zaprezentowania . Wygląda zarąbiście , a te neony w nim jak diamenty rozsypane po ciemnym niebie :)

wawrzonek 

Wysłany: 2020-02-18, 16:02   

Witam serdecznie

Po trawniczku z chińskich nasionek (Elatinie) pozostały już tylko wspomnienia, i to raczej mieszane wspomnienia :P . Trawniczek rósł mega mega szybko. Przycinany średnio co 5-7 dni trzymał się nisko podłoża, ale wystarczyło zapomnieć o nim przez 2 tygodnie i już strzelał w górę.
Wyglądało to naprawdę fajnie, ale wymagało tylu prac :shock: . Zmęczyło mnie to na maksa więc zapadł wyrok i Elatine wylądowała w koszu :D

A na jej miejscu powstało to o czym wcześniej marzyłem, ale jak do każdego, tak i do Bucek człowiek musi dorosnąć :D W szkiełku zawitały zatem lawa i Bucephalandry (tymczasowo jeszcze zawitał tam 1 korzonek dopóki w dużym szkiełku wszystko się ustabilizuje)

I tak:
Szkiełko (bez zmian) o wymiarach 50 x 30 x 30 - pojemność 45l
oświetlenie (bez zmian) 1 x 18W belka led Sunsun Ade (biały i niebieski) i 1 x 12W belka led Sunsun (biały i czerwony)
podłoże: Platinum Soil na spód + żwirek czarny
nawożenie: Ferka AquaShade
filtracja - Fluval 306 + skimmer
grzałki - Aquael Ultra Heater 50W

flora:
Bucephalandra Sekadu
Bucephalandra Shina Blue
Bucephalandra sp. Copper
Bucephalandra Kaulakuayan x 2
Bucephalandra Pink martini
Bucephalandra sp. Red
Riccardia Chamedryfolia - Mini pelia
Mchy - Fissidens nobilis, Fissidens thailand, Fissidens splachobryoides, Distichophyllum
Hemianthus callitrichoides cuba
Eleocharis Sp. Mini

fauna:
krewetki Blue Velvet
krewetki Amano
I na dzień dzisiejszy szkiełko prezentuje się tak:

pozdrawiam Adam

Daro 
Darek

Wysłany: 2020-02-18, 22:44   

Fajny klimacik :) Tutaj akurat szybko Ci zbiornik nie zarośnie , dłużej nacieszysz się tym aranżem .

Michał 
Administrator
współzałożyciel

Wysłany: 2020-02-19, 08:35   

elegancko :)
ehhh te Bucki, ładne ale potrafią byc upierdliwe, ciężko czasem nad nimi zapanować :)
27 L - Borneo-Kostka

wawrzonek 

Wysłany: 2020-03-28, 18:52   

Witam serdecznie
Prawie wszyscy mamy trochę więcej wolnego czasu :P więc naszło mnie trochę na focenie i odświeżenie tematu. Krewetkarium z buckami ma się cały czas bardzo dobrze. Rośliny rosną jak oszalałe i doszło parę nowych gatunków :D A tak prezentuje się na dziś.

Pozdrawiam Adam

Michał 
Administrator
współzałożyciel

Wysłany: 2020-04-15, 16:56   

Adam, możesz zdradzić parametry jakie trzymasz i nawożenie?
u mnie nitki wlazły i 3/4 roślin w kosz poszła :(
27 L - Borneo-Kostka

wawrzonek 

Wysłany: 2020-04-17, 22:23   

Witaj Michał

Zacząłem pisać odpowiedź już w południe, ale skoro ma być dokładnie to i nawet wszystkie testy porobiłem :D

Obydwa szkiełka duże i małe prowadzę prawie tak samo

podmiana co 2 tygodnie ok 30% wody - woda RO + mineralizator Seachem Equilibrium - ok 5 -6 g / 20 litrów (on zawiera tylko sole wapnia, potasu i magnezu) + osobno rozrobione sole KNO3 i KH2PO4. Azotany i fosforany uzupełniane są w stosunki do Mg zawartego w mineralizatorze Seachem.

Nawożenie - pewnie niektórych zadziwię - na razie tylko Ferka Aquashade - w zasadzie kompleksowy nawóz makro i mikroelementowy - ale leje też Easy Life Profito i Ferro - na zmianę raz jedno raz drugie w ilościach wg std dawkowania

Wiem i zdaje sobie na dobre sprawę że po pewnym czasie może być nadmiar K-potasu, ale na razie nie ma żadnego zauważalnego problemu, więc bez paniki tak na razie prowadzę zbiorniki.

I teraz tak parametry (testy Zoolka)

duże szkiełko 405 l
pH 7,0 wg testu zoolka a 6,7-6,8 wg komputera PH - (w ciągu dnia ph podbija do 6,8 wieczorem spada)
KH - 5
Gh - 13
NO3 - 10
PO4 - 0,25
K - 15 do 25 (w połowie skali testu)
Mg - 15
Ca - 65
przewodność 394 (czemu tak mało pomimo tej ilości pierwiastków - nie wiem)

małe szkiełko 45l
ph - 7,4 (tylko wg testów - w chwili obecnej nie mam podłączonego co2 bo z dużej uciekł mi cały gaz w niespełna 2 tygodnie i musiałem butlę awaryjnie podpiąć pod duże szkiełko)
KH - 2
Gh - 13
NO3 - 10
PO4 - 0,5
K - 75
Mg - 18
Ca - 70
przewodność - 628

I teraz tak zauważalne problemy

duże szkiełko
1. gorzej z rozrodem krewetek - poprzednio w twardej wodzie maluchów było pełno, kolejne pokolenia wychodziły z krzaczorów jedne po drugich - teraz jest ich sporo ale zauważalnie jednak dużo mniej
2. z glonów
krasnorosty - zawsze u mnie pojawiają się tylko na kryni rzemieniolistnej - już mi ręce opadają od skubania jej liści żeby wyglądała jako tako

nitki - tego już nie ma - były na korzeniu porośniętym mchami phoenixem i flame - korzeń był olbrzymi, mech dorósł prawie do lustra wody i niestety nitki go zaatakowały. Korzeń wyleciał nitki zniknęły

zielenice pkt na szybach - w normie, naprawdę bez najmniejszej tragedii - ja dbam o szkiełko bardzo , co tydzień przecieram szyby wiec nawet nie zauważam tych pkt, ale jak pewnego czasu nie zaglądałem z 2 tygodnie do szkiełka to jednak przednia szybę musiałem dokładniej doczyścić (nadmienię że u mnie szkiełko duże stoi w stołowym pokoju, okna olbrzymie na południe i jak rolet nikt nieco nie opuści to światło od 9 do 10 daje po całym akwarium)

3. z roślin - problemy mam tylko z Nesaea Golden - no makabra, pięknie rośnie i zagęszcza się i po chwili zwija szczyty a dolne liście czernieją, przytnę szczyty puszcza nowe odnogi pięknie rosną i za chwilę to samo - i tak w koło od samego początku.
Reszta roślin rośnie pięknie, wreszcie pięknie rosną Rotale, Ludwigia mini red jest po prostu bordowa a liście ma takie że ktoś napisał mi kiedyś "ze myślał że to ludwigia repens tak fajnie wygląda" :D , wreszcie dochowałem się pięknych, grubych i świetnie wybarwionych pełzaczy no i limnophila aromatica (odpukać !!!) rośnie jak na dopalaczach - od góry prawie czerwonawa od spodu żywa purpura .

małe szkiełko
1. Blue Velvety - porażka - zakupiłem z dwóch źródeł, czyste rasowo - a odpad selekcyjny jest tak duży że makabra :P zacząłem się nawet łapać na tym że zostawiam już nawet i kiepskie sztuki tylko po to żeby cokolwiek w tym szkiełku pływało :mrgreen:

2. z glonów
krasnorosty - na buckach co chwila z nimi walczę - obwiniam mocną nadfiltrację ale prędzej kupię większe szkiełko niż sprzedam nowego Eheima z grzałeczką :mrgreen: , z resztą to juz pewnie na dniach :D
nitki - do tej pory raczej spokój ale na dzień dzisiejszy MAM - tu winą pewnie jest nadmiar światła a brak co2,
z zielenicami czy tez pyłem na szybach - więcej niż w dużym szkiełku, ale tez bez tragedii - normalne czynności serwisowe co weekend i bez kłopotu można szkiełko pokazać znajomym :mrgreen:

a co do roślin - to bucki rosną przepięknie, te nakrapiane liście to cudo, małe odmiany red / pink / nawet kaulakuayan 2 - krzewią się na potęgę. Większe odmiany raczej spokojnie.
Pochwale się za to że ładnie chociaż wolno rozrasta się Mały Heniek, a z tyłu wsadziłem zabiedzona z dużego szkiełka Ammanie Senegalensis i o dziwo rośnie cudownie, wybarwiła się, czekam aż się trochę rozrośnie i 1/2 pójdzie z powrotem do dużego szkiełka :D

I to na tyle. Wyczerpująco bo zawsze z jak najlepszymi intencjami.
Powodzenia Michał
Dzięki Tomciu za instrukcje do testu na K

pozdrawiam Koledzy
Adam

Ainodek 
Kamil

Wysłany: 2020-04-18, 00:45   

Pięknie to wygląda, wszystko takie zdrowe :mrgreen:

Jakie masz aktualnie oświetlenie w dużym szkiełku? Bardzo mocno uwydatnia pomarańczowe i czerwone kolory. W poście z 2018 o dużym zbiorniku widziałem, że stosujesz świetlówki Sylvania i T5 Narva Biovital 958, czy to zasługa tej ostatniej? A może coś się zmieniło od tamtego postu?

wawrzonek 

Wysłany: 2020-04-18, 09:09   

Witaj
Dalej świetlówki 80w ale teraz
1 szt narva 958
1 szt sylvania aquastar
2 szt sylvania grolux
I to właśnie groluxy tak mocno podbijają czerwone pasmo. Narva świeci całkiem naturalnym białym światłem.

Wcześniej zamiast groluxa była sylvania 865 i nawet jeszcze chyba lepiej było bo 865 z sylvani daje bardzo nasycone kolory roślin zielonych, ale świetlówka leciwa więc wyleciała, a resztę po prostu wykańczam. Następne chyba z ciekawości kupię jbl nigdy tych świetlówek nie miałem i sam jestem ich ciekawy.
Pozdrawia Adam

Daro 
Darek

Wysłany: 2020-04-18, 12:58   

Ladne szkiełka , jak zwykle . :) To już Adas staje się nudne :mrgreen:

Co do świetlówek , to Sylvania daje bardzo dobre efekty ( 865 , Aquastar , grolux) , Narva Bio Vital to też bardzo dobra świetlówka , a z innej stajni to proponował bym zaprzęgnąć do roboty jeszcze świetlówki firmy Arcadia ( Fresh Water Pro , Original Tropical , Plant Pro ) . Ta pierwsza Fresh Water Pro jest odpowiednikiem Narvy Bio Vital .

wawrzonek 

Wysłany: 2020-09-27, 20:25   

Witam serdecznie
Akwarium 45 troszeczkę było za małe więc przeszło już do historii, a zaraz otwieram nowy temat :D
pozdrawiam Adam

Odpowiedz do tematu