FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Agresja skalara
Autor Wiadomość
BasiaB 

Wysłany: 2020-04-06, 07:09   Agresja skalara

Witam zakupiłam dobraną parę skalarów jakieś ponad 2 miesiące temu. Ponoć u Pana od którego kupiłam regularnie Składały ikrę. Niestety w moim akwarium jeden większy skalar stałe znęca się nad mniejszym i z czasem jest coraz więcej agresywny. Potrafi zapędzić go w róg akwarium i tam go trzyma przez pół dnia podskubuje że mniejszy ma łuski odstające i ogryzioną troszkę płetwę grzbietową. Jak mniejszy podpływa do jedzenia (chętnie je) to większy sam nie zjada a mniejszego odpędza. Jak je rozdzielę (dałam agresora do mniejszego akwarium) to oba błędną i stają się o osowiałe. Po powrocie agresywnego skalara był trochę spokój i dziś znowu gonitwy i ogryzanie.
Akwarium ma 200l więc nie wpuszczę kolejnych skalarów. Filtracja - dwa zewnętrzne spore kubły, akwarium stabilne, podmiany co tydzień lok 50l. Jak potrzeba napiszę więcej o akwarium.
Proszę osoby znające się na skalarach czy to normalne zachowanie dorosłej pary czy mam 2 osobniki jednej płci i konieczna jest jakaś zmiana. Ten mniejszy skalar jest bardzo sympatyczny i ciekawski - zawsze podpływa jak się podchodzi i wdzięczy się o jedzonko. Żadne nie atakuje innych ryb. No a narybek płatki - wiadomo stanowi karmówkę ale nie wiem czy skalarów czy fantomów czarnych (8szt)
Fimik z mojego akwa:
https://youtu.be/BfXdrEVoRB0

Proszę o pomoc
Ostatnio zmieniony przez BasiaB 2020-04-06, 21:07, w całości zmieniany 1 raz  

abaddon79 

Wysłany: 2020-04-06, 11:30   

Cześć
Skalar jak każda Pielęgnica pomiędzy okresami tarła może wykazywać agresje, złaszcza samiec względem samicy nie gotowej do tarła. Samce potrafią poranić a nawet zabić partnerkę, podobno "dobraną" z którą żyły w zgodzie dłuższy czas.
U Pielegnic z Ameryki Centralnej to prawie norma...
Miałem skalary w podobnym jak Ty akwarium. Ja bym właśnie pozbył się Płatek a dokupił jeszcze jedną parę Skalarów. Wtedy agresja się "rozłoży" na więcej osobników.
Co do rozpoznania płci.. Samce mają tzw guz tłuszczowy na "czole".
Z moich które miałem:
https://akwaczest.pl/viewtopic.php?t=2469&postdays=0&postorder=asc&start=60
Od góry są tam na zdjeciach: samiec, samica, samiec,samiec.
Narządy płciowe są trudne do rozróżnienia poza okresem tarła, ale samica ma bardziej okrągłe pokładełko niż samiec.
Poszukaj w google znajdziesz na pewno zdjęcia lub rysunki.
Tomek
[60L]A. borelli+H. amandae
[60/200L]P. innesi

BasiaB 

Wysłany: 2020-04-06, 16:55   

Dziękuję za szybką odpowiedź.
No właśnie żaden z tych moich tego charakterystycznego garbu nie ma. Ja właśnie cały czas zastanawiam się czy to nie są 2 dziewczyny - no bo skoro u poprzedniego właściciela ikra była no to raczej 2 samce nie możliwe. U poprzedniego właściciela były w akwarium 112l i były tam same. U mnie mają lepsze warunki a tu takie rozróby.
Pozdrawiam

Dzisiaj dodam drugi dużo dłuższy film - może ktoś byłby w stanie z filmów wywnioskować czy to nie są przypadkiem 2 dziewczyny. Skalarki mają ponad 1,5 roku - więc teoretycznie znawca może się czegoś dopatrzy.

Film nr 2 : https://youtu.be/ovxSlwehgIo

Zdjęcia:

skalar atakujący -większy

skalar mniejszy

Ostatnio zmieniony przez BasiaB 2020-04-07, 15:46, w całości zmieniany 1 raz  

abaddon79 

Wysłany: 2020-04-06, 21:22   

Aż takim ekspertem nie jestem, ale chyba faktycznie to dwie samice.
Ładne swoją drogą, bardzo ładne..
Poszukaj dla nich jakichś chłopaków.
Tomek

Ed.
Wiedziałem że na Cichlidae.pl znajdę:
https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=567&page=7
Tu jest obrazkowo wytłumaczone jakie są różnice samiec-samica.
[60L]A. borelli+H. amandae
[60/200L]P. innesi

BasiaB 

Wysłany: 2020-04-07, 08:39   

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Mąż kiedyś za kawalera miał skalary kupione razem od małego, przypadkiem okazało się że to para i składały ikrę i owszem zdarzały się przepychanki ale to było w akwa 74l (wiem, wiem - dlatego na dzień dzisiejszy to ja się teraz zajmuję akwarium :) ) , Jeśli dobrze pamiętam to były gonitwy a nie trzymanie w rogu przez pół dnia.

W sytuacji gdy są to 2 dziewczyny to pozostaje mi:

A - zwiększyć litraż i dobrać ze 2 osobniki (owszem mam to w planach ale mój ziemniak ma dopiero 2 lata i wszystko jeszcze ładnie rośnie a miejsce na akwarium mam jedno i tak jakby "upchnąć " to zmieściło by się 450l ale nie to za jakiś czas w przyszłości. Swoją drogą 200l wydawało mi się szczytem marzeń i cieszyłam się że mąż się zgodził)

B - wymienić jedną z rybek na samca i tu pytanie do forumowiczów czy ktoś miałby także potrzebę i chęć się zamienić. (Jeśli jestem w błędzie to proszę oczywiście o sprostowanie)

Wymiana akwarium tou mnie byłoby teraz duże logistyczne przedsięwzięcie połączone z wojną domową - bo salon (malutki zresztą) byłby zastawiony akwariami - obawiam się, że to byłoby zbyt dużo dla mojego męża (ostatnio "zgodził się" na doniczkowce w garażu :mrgreen: )

Co do pozbycia się platek - wolałabym nie - cała obsada platek przyszła na świat w moim akwarium, nie przeszkadza im ph 6,8 i temperatura podchodząca pod 28 / latem 30 stopni bo od x pokoleń wstecz są to tego przyzwyczajone. Zasiliły w obsadę nie jedno akwarium i osoby które je zakupiły były zadowolone - ryby zdrowe, nie płochliwe, choróbsk nie przyniosły. Obecnie narybek wiadomo - brak nadwyżek.
Mam chyba do nich sentyment :)

Odpowiedz do tematu