FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[22l] Opti
Autor Wiadomość
Ainodek 
Kamil

Wysłany: 2020-01-14, 00:38   

Fotki poprawiłem, powinny być widoczne.

Myślałem zamówić Rotale Macrandra, ale ostatnia rotala nie trzymała się w najlepszym stanie, a Ludwigie czują się u mnie świetnie - chyba się dogadamy. Eleocharis bardzo mi się podoba, ale też mam z nią jakieś złe doświadczenia. Chciałbym coś co zastąpiłoby staorogyne dookoła korzenia z mchem - coś niewysokiego, ale z charakterem. Myślę też, czy hydrocotyle zamiast niej nie wsadzić. Hydra na samym froncie nie wyglądała najlepiej, zaczynała napierać na szybę i sprawiała, że pod jej liśćmi gromadziły się nieczystości, które bardzo świeciły po oczach. Jakby cofnąć ją o kilka centymetrów i sprawić wrażenie oplątania korzenia, może dałoby to fajny efekt. Podoba mi się też lobelia cardinalis oczywiście w wersji mini.

Znalazłem też ciekawą roślinę Tonina Fluviatilis - wydaje się być dość trudna w uprawie, wymaga wody b.miękkiej do miękkiej, o odczynie raczej kwaśnym. Chciałbym ją wsadzić do 200l, żeby pokazała jak się prezentuje bez ograniczeń, ale tam to woda w ogóle jest jak kamień i odczyn też bardziej zasadowy :lol:

Byłem dziś w Zoolandii na parkitce - mają tam zwykle ciekawe gatunki roślin i to dobrej jakości, już kilka razy tam brałem i zawsze byłem bardzo zadowolony. Niestety trafiłem na puste kaskady, dostawa będzie dopiero w czwartek/piątek, ale roślin będzie pełna gama gatunkowa i kolorystyczna.

wawrzonek 

Wysłany: 2020-01-14, 11:50   

Cześć Kamil

Tonina Fluviatilis - powodzenia :D piękna ale i bardzo ciężka roślina, toleruje Kh max do 4 stopni i niewiele wyższe GH :P .

A co do innych to bierz w ciemno Ludwigia mini red - będzie pasowała i pięknie wyglądała w twoim szkiełku. Do kontrastu coś w pomarańcz Ludwigia parigata - listka nieco większe od mini red. Co do reszty to przejrzyj sobie:
rotala sp. pearl
hedyotis salzmani
a jak nie odpuszczasz marcandry to jak najbardziej ale małego szkiełka ta wersja
rotala macrandra mini type 4

i jeszcze tylko - pogostemon helferi - ja je kocham, a u ciebie nie widzę :mrgreen:

pozdrawiam Adam

Ainodek 
Kamil

Wysłany: 2020-01-14, 13:43   

Adamie, Pogestemon znam, też mi się podoba, w jednej z wizji widziałbym miejsce dla 2-3 sadzonek :mrgreen: hedyotis salzmani też preferuje raczej miękką wodę, ale sama roślina jakoś mnie nie przekonuje. W głowie mam też Elatine triandra, sprawia wrażenie bardzo delikatnej rośliny, podatnej na niedobory w wodzie, ale widziałbym ją w zastępstwie staorygyny. Rotala pearl - sam nie wiem, zdrowa roślina już wygląda jakby coś było z nią nie tak ;) a macrandra tak, type 4 :D i to chyba właśnie od niej zacznę kombinowanie, jak nie wyjdzie to wrócę do Ludwigii.

Tracę zaufanie do EasyCarbo, albo działa inaczej niż myślę. Testy wody pokazują mi pH w okolicach 7,6-7,8, KH - 4, więc patrząc na tabelki węgla w wodzie mało. Dozując CO2 z butli pH utrzymywało się w granicach 7-7,2 przy KH - 6. Gaz się skończył, ojciec upomniał się o butlę, musiałem oddać, więc zacząłem lać EC w ilości 1ml/dzień. Producent zaleca dawki od 1 do 4 ml na 100l wody w zależności od ilości roślin. Na moje 20l 1ml to już przekroczenie dawki zalecanej przez producenta dla gęsto obsadzonego zbiornika, może mimo tego nadal za mało? Zastanawia mnie również dlaczego tak wysoko utrzymuje mi się pH, przy długotrwałym stosowaniu EC zacznie spadać? Nie widzi mi się wydawać 400zł, żeby wrócić do CO2 z butli :mrgreen: ale jeśli będzie to konieczne, mocno się zastanowię :roll:

Daro 
Darek

Wysłany: 2020-01-14, 15:37   

Co do tego EC , to byś musiał wlać naprawdę ogromną ilość aby spadło Ph , a to już zabójstwo dla zbiornika.
Z roślinek to jeszcze Nesaea Gold ( też mam :mrgreen: ) będzie ładnie wyglądała . A skoro lubisz ludwigie to mam jeszcze Ludwigię Atlantis "Dark Orange" ...

Ainodek 
Kamil

Wysłany: 2020-02-11, 01:20   

Plaga nitek złapała też mnie, ale raczej nie przez Fe, a brak makro.
Po wyciągnięciu hydrocotyli japan, alternanthery i mocnym przycięciu ludwigii w akwarium przez chwilę było gość pusto i azotu nie miało co wcinać, na testach znowu podniósł się do NO3=25-30ppm, więc przestałem podawać makro (NPK), regulowałem sobie tylko fosfor z soli, tak do P=1-1,25ppm, potas w okolicach K=15-20ppm.
Zasadziłem macrandre, dużego heńka, kilka sadzonek pogestemona helferi i eleocharis pervule, nagle popyt na azot się zwiększył, a ja dalej bujając w obłokach nie podawałem makro, do tego ostatnio doszedł ciężki tydzień w pracy (jak wychodzę i wracam to zbiornik jest ciemny), nie byłem w stanie go poobserwować. W wolnej chwili przyszedł czas na kolejną podmiankę, a tam już nieciekawy widok - nitki, małe drobne, ale wszędzie, szczególnie mech i macrandra. Z tym jakoś sobie poradzę, chociażby przez zaciemnienie i częstsze podmiany, ale zastanawia mnie co innego:
Po podmianach wodą RO, twardość ogólna spadła GH=10 - okej, spadła też twardość węglanowa KH=3, pH utrzymuje się wysokie, bo w okolicach 7,6. Czy tak niskie KH nie stanie się problemem? pH też chciałbym obniżyć dla macrandry do wartości poniżej 7. Nie chciałbym stosować chemii w postaci gotowych specyfików ze sklepu, są na pewno jakieś naturalne metody - szyszki olchy, torf do filtra, liście, ale to wszystko chyba barwi wodę? Macie z tym jakieś większe doświadczenia? Ciągle po głowie chodzi mi butla, jak ją miałem ph oscylowało w okolicach 6,8. Podawanie EC w płynie bezpośrednio na glona widać, że zmienia jego kolor, jakby go wyżerało, ale to działa punktowo, CO2 w gazie jakoś lepiej sobie radziło w całym zbiorniku :roll: Może by tak przycelować jednak w tę butlę...

Odpowiedz do tematu