FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakładam Akwarium 500L
Autor Wiadomość
Rufik73 

Wysłany: 2019-11-08, 16:06   Zakładam Akwarium 500L

Witam i proszę o porady:

Cel...
1. 500 litrów 140x60x60
2. Filtracja
3. Roślinność i tu nie wiem całkowicie co na 1 , 2 , 3 plan
4. Rybki
- 70-100 neonek
- 8 - 10 kirysów Panda
- 4 - 5 Glonojadów
- 2 i 5 Ramirezki
5. Opcja typu nie oszczędzamy - jeśli nie wyjdzie to koniec z akwarystyką :)

Zacznę od Filtracji - zapisze ten post bo napisałem się 40 min i mi nie zapisał się post grrrrr
A teraz się wycwaniłem i napisze w notatniku i przekleję

1. Filtracja błędy pomysły i porady w postach :
- Założenia
- Efekt końcowy:
Ostatnio zmieniony przez Rufik73 2019-11-09, 13:52, w całości zmieniany 1 raz  

Rufik73 

Wysłany: 2019-11-08, 16:25   

Pomysł na filtrację :
Posiadam już filtr Unimax 700 ale chcę go ustawić na prostą biologię posiada on 2 wejścia i 2 wyjścia.
Na wejściach chcę założyć po 1 kopule Nano rurowym ze sznurkiem 100 mikronów wymienianym wkładem raz na 10 -15 dni czyli 4-6 sztuk w miesiącu. Może jak się nie będą szybko zapychać ustawię wymianę co 15 dni.
Załadowanie filtra od spodu:
- ceramika aquaela nie ruszana przez rok albo i dłużej
- Zeolit aquaela wymieniany co 2 miesiące
- gąbki aquaela płukanie co 2 – 3 miesiące
Bez UV bo wg mnie zabija to złe jak i dobre bakterie.
To wszystko będzie w szafce pod akwarium.

Etap 2 filtracji
Całość dodatkowo będzie połączona z narurową filtracją schodzącą do piwnicy wysokość podnoszenia wody to około 2 metry. I tu link do fotki do mojego serwerka
I tu proszę o porady czy tak może być zakładam przepływ około 1600 - 2000 Przepływ przez żywicę i biologie około 200 l na godzinę ( redukcja zaworami ) wszystko na rurkach ¾

http://www.rafmag.com.pl/foto/Obieg.png

Daro 
Darek

Wysłany: 2019-11-08, 16:51   

Unimax 700 to całkiem wydajny filtr , miałem 500-kę w 390 litrach i spokojnie dawał radę . Przy dużej ilości roślin zrobił się mały problem z cyrkulacją , więc dodałem 2 małe głowice do środka i problem się rozwiązał . A czyściłem go co 6-8 miesięcy , woda była kryształ .
Te dodatkowe prefiltry trochę go zduszą , ja miałem zwykłe gąbki naciągnięte na wloty i wystarczało , a czyściłem je co tydzień przy podmianach wody .

Co do tego planowanego narurowca , to będzie to bardzo rozbudowana machineria , jeśli faktycznie to zrobisz jak planujesz , to na pewno nie będziesz miał problemu z cyrkulacją o ile sensownie zrobisz wylot wody np długą rurę na dnie przy tylnej z dużą ilością otworów wypływowych do góry .

Jeśli chodzi o obsadę roślinną , to zależy czy ma to być akwarium w którym będą odwzorowane warunki biotopu , czy ma to byc ładne , ogólne akwarium dekoracyjne zestawione z roślin różnych gatunków , które przede wszystkim ma dawać efekt dla oczu.
Jakie rośliny to też zależy od podłoża , co na podłożu i co pod podłożem ( substrat) , jaki poziom nawożenia i przede wszystkim jakie oświetlenie , bo to wysokie akwarium i czy będzie instalacja CO2 ?

Rufik73 

Wysłany: 2019-11-08, 17:06   Filtracja

Dzięki za szybką odpowiedź będę zamieszczał pomału zdjęcia :)
1. Wszystko już mam kupione do piwnicy dla nano rurek potrzebuję z tydzień na poskładanie i dam fotki
2. Tak biotop cieszący oko
3. Chcę utrzymać stała temperaturę 24-25 stopni max
4. Tak mam CO2 4L z całym osprzętem
5. Oświetlenie LEDY za 1200 zł :) 120 cm na 30 cm 12 po 3 czyli 36 ledów z regulacja 25% 50% 100% Dam potem fotki
6. Podłoże w 240 l miałem Ade chyba coś w tym stylu ale nie wiem czy w to się bawić czy warto
Nie nie mam komputera itp elektroniki poza automatycznym karmnikiem :)

Daro 
Darek

Wysłany: 2019-11-08, 17:43   

Ameryka południowa , czarne wody , czy raczej na spokojnie ogólnie : amazonka i tropikalny las ?

Bo jesli chcesz podchodzić ortodoksyjnie do tego , to masa korzeni , piach i kilka żabienic .
Natomiast na luzie to masz do dyspozycji wiele gatunków żabienic zarówno na przód na środek i tył akwarium . Dochodzą do tego alternatery , cabomby , moczarka , wywłócznik , heterantera , limnobium na powierzchnię . Możesz zrobić prawdziwy gąszcz.
Wszystko naprawdę zależy od tego jak bardzo rygorystycznie do tego będziesz podchodził. Na pewno dla żabienic potrzebujesz żyzne podłoże , tak jak napisałem z substratem lub punktowo pod korzenie kulki i inne dodatki.
CO2 tak , choćby ze względu na Ph jakie musisz zrobić w akwarium.

abaddon79 

Wysłany: 2019-11-09, 08:16   

Cześć
Jak chcesz wybrać czy BIOTOP czy "biotop" ale taki nie ortodoksyjny to pooglądaj tę stronkę:
http://biotope-aquarium.info/badc/
Na pewno coś wybierzesz, podpatrzysz itp.
Poszczególne lata rywalizacji -wspaniałe dokładne opisy (cześć po polsku a cześć tylko po angielsku ale naprawdę łatwo sie domyślić) świetne zdjęcia i często filmy
Tomek
[60L]Apistogramma borelli+Hyphessobrycon amandae

Rufik73 

Wysłany: 2019-11-09, 13:12   Zakładam Akwarium 500L

Dzięki będę czytał
Obecnie czekam na was z jakimiś poradami na pewno chciałbym aby był wizualnie ładny
Na tą chwilę 5 - 7 dni przerwy na czytanie no i składam filtr nano w piwnicy jak tylko złoże podeślę fotki i opis co w którym będzie.
Co do wkładów tak jak pisałem nano będzie wypełniony oryginałem
- wkłady sznurkowe
- wkład węglowy
- wkład żywiczny i w ostatnim Matrix

Jeszcze myślę czym wypełnić kubeł ale chyba zrezygnuję z ceramiki i dam Matrix + Węgiel Seachem
Myślałem też o purigenie ale podobno to chemia a chcę chemie ograniczyć do 0
Wiem jakie cyrki miałem przy 240l ciągle niestabilność przy chemii raz ph 5 potem 8 potem reanimacja nadmanganian pełno chemii :( i wyszło mi to bokiem

Odpowiedz do tematu