FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[22l] Opti
Autor Wiadomość
Ainodek 
Kamil

Wysłany: 2019-10-28, 00:11   

Jeśli chodzi o testy to na pewno piszę się na uzupełnienie PO4 i K, a pH (najlepiej z dwiema skalami - szeroką i wąską) i Ca/Mg potrzebuję całkiem nowe, bo nie mam wcale - na pewno wyjdzie taniej niż w sklepach na miejscu.

Nie chcę tu reklamować żadnego produktu, ale znalazłem mineralizator o takich proporcjach, gdzie jedna dawka daje:
Ca 25 ppm
Mg 6 ppm
K 25 ppm
Cl 6 ppm
Na 4 ppm
Twardość ogólna GH = 5
Twardość węglanowa KH=3

Kompletnie nie znam parametrów Ca i Mg wody kranowej, ale skoro jej twardość ogólna ma 15-16 stopni, to chyba sypanie jednej dawki takiego mineralizatora na wodę RO będzie niewystarczające. Jakie powinny być wartości tych pierwiastków dla gęsto obsadzonego zbiornika i czy sama ilość ma znaczenie, czy wystarczy ich odpowiedni stosunek między sobą?

A może lepiej szukać czegoś bez potasu, a ten dostarczać w ogólnym nawozie makro (stosunek N:P:K - 10:1:10)?

Daro 
Darek

Wysłany: 2019-10-28, 22:12   

Te parametry z mineralizatora , które podałeś nie sprawdzą się dla wszystkich roślin . Ilości poszczególnych pierwiastków i proporcje powodują , że wymagające rośliny będą bardzo wrażliwe na wahnięcia potasu i magnezu w stosunku do mikro . Większa obsada roślinna też będzie miała biedę .

Ainodek 
Kamil

Wysłany: 2019-10-31, 01:19   

[quote=Daro]Te parametry z mineralizatora , które podałeś nie sprawdzą się dla wszystkich roślin[/quote]

Chodziło mi tylko o przedstawienie stosunku pierwiastków, bo ich stężenie oczywiście można zwiększyć podając odpowiednio większą dawkę, np. dwukrotnie, aby uzyskać Ca 50ppm, Mg 12 ppm, ale K 50ppm, to już chyba przesada, dlatego znalazłem jeszcze coś takiego: Ca 37 ppm, Mg 12 ppm, Cl 6 ppm, Na 4 ppm. Stosunek Ca do Mg w tym pierwszym był około 4:1, tutaj jest już 3:1, jeśli miałbym uzupełniać wodę o magnez, to mam jeszcze 500ml od Ciebie samego magnezu. Do tego co mam teraz na kranówce nawet nie jestem w stanie określić ile Mg lać, bo testów brak.

Gdzieś przeczytałem też, że w mocno oświetlonym zbiorniku (co u mnie ma miejsce) lepiej jest zachować większy stosunek Ca do Mg, na przykład 6:1 lub nawet 8:1, bo "palą się" stożki roślin. Jakaś opinia albo obserwacja na ten temat?

A teraz trochę gdybając - jakbym mógł założyć nowy zbiornik, bez podłoża aktywnego, zwykły neutralny żwirek, ze średnim oświetleniem 0,5W/l, na wodzie RO, z roślin załóżmy dla przykładu duży heniek, jakaś rotala i eleocharis pervula, to jakie parametry ustawiłbyś na start? Wiem, że każdy zbiornik to w praktyce inny ekosystem i nie ma złotego środka, ale jakaś teoria chyba jest w stanie takie parametry nakreślić. Bo o ile NPK już jakoś ogarniam, to nie mam pojęcia jakich stężeń oczekiwać od pozostałych makroelementów.

Ainodek 
Kamil

Wysłany: 2019-11-08, 00:00   

2 tygodnie bez testów na PO4 i K, lanie na oko i nie wytrzymałem, kupiłem testy :roll:

Dzisiaj pomierzone:
NO3 - 2ppm (gdzie nie chciało spaść poniżej 30!)
PO4 - 0,5ppm
K - 30ppm
Teraz uwaga:
GH - 26,6 stopnia
KH - 7 stopni
Ca - 155ppm
Mg - 21ppm
pH - 7,4
więc CO2 ~8ppm (dozowane 1 bąbel na sekundę z dyfuzora ze spiekiem ceramicznym)
Jeszcze chwila i nie będę musiał zakładać specjalnego zbiornika pod Sulawesi :lol: Woda twarda jak kamień.

Z obserwacji przez te 2 tygodnie od ostatniego mierzenia:
Ruszyła z kopyta Staurogyne, piękne przyrosty, zaczęła rosnąć do góry, a nie jak do tej pory, kiedy wypuszczała nowe liście, ale do góry nie drgnęła, zdecydowanie bardziej się płożyła. Hydrocotyle również rośnie bardzo szybko, już byłem zmuszony ją docinać, bo zdominowałaby mi pół planu. Podejrzewam, że to było największym zużyciem azotu. Ruszył się w końcu Phoenix moss, fajnie rośnie też Flame moss od Wawrzonka (dzięki wielkie za niego!)

Dzisiaj podane Mg 10ppm (dla zbliżenia się do lepszego stosunku Ca:Mg), N 6ppm, P 0,6ppm, K 6ppm (N w niewielkich ilościach, często, ale stopniowo, dla zdrowia krewetek). Najbliższa podmianka to woda RO, zaopatrzyłem się dość tanio w Makro (3,6zł za 5l). Przez następne 2 tygodnie planuję podmiany dwa razy w tygodniu, żeby zbić tego wapnia trochę i obniżyć twardość wody (z drugiej strony kardynałki nadal kuszą :roll: ) Glony nadal na liściach, ale tylko starych, szyb nie czyściłem 2 tygodnie i powoli coś na nich wyłazi. Dobrze, że nie trzeba ich czyścić często, bo zbiornik stoi w takim miejscu, że strasznie niewygodnie się go czyści.

Daro 
Darek

Wysłany: 2019-11-08, 01:32   

I ty masz tą twardość po podawaniu wody z tego filtra kuchennego ?
Musisz zejść z twardością choćby między 15 a 18 .
Azot nie powinien spadać tak nisko , skoro zaczęło go wciągać , to trzeba go podać z kranu lub z butelki .
Skoro rośliny ruszyły to pilnuj , aby nic im nie zabrakło teraz , bo znowu będzie kuku .

Ainodek 
Kamil

Wysłany: 2019-11-08, 08:52   

Wodę z filtra podałem tylko 2 razy przy małych podmianach 10%, potem już tylko kranowa.
Wczoraj wieczorem podałem N 6ppm, teraz rano podaje drugie 6ppm, wieczorem test i zobaczymy jak to będzie na najbliższe dni. Ale twardość zdecydowanie do zbicia.

Odpowiedz do tematu