FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[22l] Opti
Autor Wiadomość
Ainodek 
Kamil

Wysłany: 2019-08-03, 22:49   [22l] Opti

Dzień dobry,
dawno temu chwaliłem się gdzieś tutaj swoim 12l zbiornikiem, który jakoś tam sobie egzystował z częstymi zmianami aranżacji - zależy jaka roślina mi się spodobała w sklepie, ale sprawiało coraz więcej kłopotów, podłoże się wyjałowiło, padł filtr i zdecydowałem zakończyć jego istnienie.

Dzisiaj wracam z trochę większym zbiornikiem - 22l (40x22x26). Wymiar niestandardowy, klejony na wymiar ze szkła Optiwhite. To mój pierwszy kontakt z tym rodzajem szkła i jestem mega zadowolony.

Zaczęło się na początku czerwca kiedy odebrałem szkło, zaraz po tym pojawił się filtr i dojechały rośliny - zamówione z Krakowa w (chyba) popularnym sklepie internetowym. Filtr zewnętrzny, mały kubełek, siedzi w szafce, w blacie są wywiercone otwory na węże, na widoku aparatura ograniczona do niezbędnego minimum. Światło jakieś miałem - 2 oprawki na T5 8W, ale nie miały obudowy czy pokrywy pod którą mogłyby świecić. Pokrywę zmontowałem sam ze spienionego PCV, jak się szybko okazało, nie była to przemyślana konstrukcja. Brak otworów wentylacyjnych, parowanie wody, wszystko było w niej mokre, a w ciepłe dni woda dochodziła do zbyt wysokich temperatur (nawet do 29 stopni). Wkroczył pomysł LED'ów na jakiejś zgrabnej belce. Niestety koszty wysokie, bo taka mała belka kosztuje prawie tyle samo co do wielkiego 200-300 litrowego zbiornika, ale dziadować nie chciałem, więc LED'y są.

Dane techniczne:
40x22x26 Optiwhite (22,8l brutto)
Filtracja: Aquael Multikani 800
Podłoże: Aquael H.E.L.P. Advanced Soil Plant 3l + ciemny żwir
Oświetlenie: Aquael Leddy Slim 16W Duo Sunny & Plant
Woda kranowa
W planie CO2 Tropica System Nano

Flora:
Cryptocoryne - niestety nie znam dokładnego gatunku
Staurogyne repens
Alternanthera reineckii
Phoenix moss

W międzyczasie przewijały się:
Pogestemon erectus - nie ukorzenił się i padł
Limnophila sp. Mini Vietnam - zamówione z internetu z kilkoma innymi roślinami, przyszły 3 łodyżki w koszyczku, mocno brązowe, nie przeżyły.
Hemianthus callitrichoides Cuba - mój ulubiony bywalec, ale tym razem nietolerowany przez glonojady, ciągle go wykopywały, co 2 dzień połowę trzeba było wsadzać na nowo.

Fauna:
L010a Loricaria sp. Red x2
Pielęgniczka ramireza
- Electric Blue x3
- Złota Weloniasta x3
Otoski x6

Pełna galeria zdjęć od startu do dziś

Dajcie znać co myślicie :)

Gbr 

Wysłany: 2019-08-05, 17:46   

Gustowny zbiorniczek, ale zadecydowanie za mały dla ramirez :!: Zgodnie z ich naturą pielęgniczki potrzebują piaszczystego podłoża które cedzą w poszukiwaniu drobnych bezkręgowców itd. Żwirem krzywdzisz rybki. Ramirezki lepiej egzystują w większym akwarium 80l. gdyż są to terytorialne rybki i tworzą nietrwałe pary do tego konfliktowe. Słabszy osobnik zostanie zamęczony z braku przestrzeni i kryjówek do ucieczki. Ogólnie ładne szkiełko tylko nie dla tych rybek :/

Ainodek 
Kamil

Wysłany: 2019-08-05, 21:58   

Witaj Gbr,
byłem pewny zastrzeżeń co do Ramirez w takim litrażu, nawet na koniec posta miałem pytać czy macie jakieś zastrzeżenia oprócz tych do obsady, ale wykasowałem ten wiersz :roll:

Czytałem o Ramirezach przed założeniem zbiornika, bardziej po głowie chodziło mi podłoże niż pojemność, ale postanowiłem zaryzykować. Spora część zbiornika jest dość gęsto obsadzona roślinami, a pod korzeniem, w centralnej części również jest sporo miejsca, jeśli chodzi o kryjówki to jest gdzie popływać. Idąc dalej tematem litrażu to Loricaria też tu nie pasuje, a Otosek na styk :oops: Niestety, rozglądając się w internecie po gatunkach ryb, na dobrą sprawę nie jestem do takiego zbiornika nic dopasować. Nawet Neon czy mikro Rasbory wymagają w teorii zbiornika 40-60 litrowego :(

Dużo czasu spędzam na obserwacji, na razie nie spostrzegłem problemów w zachowaniu ryb. Pozostają aktywne w poszukiwaniu pożywienia, ale nie przy dnie, a bardziej na roślinach i mchu. Jeden samiec jest zdecydowanie dominujący, parka z odmiany niebieskiej miała już za sobą pierwsze tarło, nie zabezpieczałem ikry, bo nie mam zamiaru ich rozmnażać, ale to chyba mówi, że warunki im sprzyjają?

W niedalekiej przyszłości będzie u mnie drugi rośliniak (lub 3 :lol: ), ten będzie miał 200l i jeśli faktycznie Ramirezki będą źle wyglądać u mnie to wylądują tam. Nie wiem tylko co zrobić ze spasionymi pyszczakami z Malawii, bo chyba tylko one powstrzymują przed zmianą aranżacji.

Daro 
Darek

Wysłany: 2019-08-07, 00:36   

W tym litrażu to tylko 1 para dobranych ramirez i to pod warunkiem , że zapanujesz nad jakością wody , bo te pielęgniczki nie lubią wody obciążonej azotem i innymi zanieczyszczeniami organicznymi , co w tak małym zbiorniku , przy słabej filtracji i podłożu o dużej granulacji trudnej do utrzymania w czystości jest niezłym wyzwaniem.

Do takiego zbiornika polecam Rasbory : galaxy , maculata lub brigittae , ewentualnie bystrzyki amandy czy neona simulansa.

A i jeszcze jedno ... w podłożu masz też HELP-a , masz mocne oświetlenie , planujesz CO2 ... a nawozisz czymś ? Bo nie napisałeś .

Ainodek 
Kamil

Wysłany: 2019-08-07, 14:04   

Hej Daro,
Jeśli chodzi o nawożenie, to w obecnej chwili mam potas i węgiel w płynie gotowe do użycia, oraz mikro w proszku do rozrobienia. Co prawda te nawozy są już stare i nie wiem czy ich termin przydatności dawno nie minął. Mikro mam w proszku, szczelnie zamknięte w woreczku strunowym z datą przydatności na opakowaniu do stycznia 2020. Dozowanie węgla jest na oko, potasu nie więcej jak 2ml na tydzień (nie wiem jak to wychodzi w ppm, bo nie znam dokładnego stężenia roztworu).

Wiem, że wszyscy na forum w sprawie nawożenia kierują do Ciebie, dlatego cieszę się, że dałeś tu o sobie znać i chętnie skorzystam z Twoich porad i zaopatrzę się w niezbędne preparaty.
Testy wody również mam przeterminowane, więc ciężko będzie dobrać odpowiednie dawki nawozów. W najbliższym miesiącu nie będę mógł sobie pozwolić na zakup testów kropelkowych, a słyszałem, że te paskowe wiele-w-jednyn są do niczego. Jeśli jestem w błędzie to ostatecznie na szybko mógłbym się w takie zaopatrzyć (na co zwrócić uwagę i jakiej firmy szukać?)

Wracając do ryb, jeśli zmiana obsady wchodziłaby w grę, to na razbory borneańskie, espei lub kubotai, ale nawet nie wiem czy w Częstochowie byłbym je w stanie gdzieś dostać. Co o takim wyborze myślicie?

Daro 
Darek

Wysłany: 2019-08-08, 00:39   

To dobrze , że podajesz potas , natomiast długotrwałe podawanie tylko potasu i węgla w płynie może doprowadzić do powstania niedoborów lub rozjechania się stosunków między poszczególnymi pierwiastkami . Trochę ratuje sytuację HELP , który zawiera głównie mikroelementy , ale obserwuj rośliny i jeśli pojawią się niedobory na młodych liściach , lub alternanthery zaczną się dziurawić to może oznaczać niedobór czegoś z mikro . Braki w makro to z kolei problemy generalnie ze starymi liśćmi .
Co do samych testów to generalnie nie polecam paskowych , nie są we wszystkim wiarygodne . Do podstawowego użycia potrzeba nawet tylko 3 testów : NO3 , PO4 i Fe . To wystarczy .

Jeśli nie chcesz kupować testów , to służę pomocą - mogę testy wody zrobić . Brakuje czegoś , to też poratuję .

A co do rybek to razbory hengeli i kubotai mam w swoim akwarium , borneańskie też miałem , ale sprzedałem . Dało rade załatwić , ale nie w Częstochowie ...

Ainodek 
Kamil

Wysłany: 2019-08-11, 15:37   

Przed dzisiejszymi pracami konserwacyjnymi zmierzyłem poziomy NO3 i PO4 tym co miałem.

NO3 ~30 mg/l - miarka wyskalowana jest z dużym przeskokiem z 20 na 50, do 50 jeszcze kolor się nie zgadza, ale intensywniejszy jest od 20.
PO4 ~ 0 mg/l

Przez ostatnie 3 dni ledwo obserwowałem akwarium przez maraton w pracy, dzisiaj widzę, że zaczyna mi się zielenić żwir, na szybach czysto, choć jakby tak na prawdę wytężyć wzrok to da się coś zauważyć. Rośliny i mech są czyste. Chyba idzie od podłoża, najwyższy czas podawać do słupa wody?

Chętnie skorzystam z Twojej pomocy i zaplecza. Daj znać tu czy na PW jak to widzisz. ;)

EDIT:
Pytania mi się nasunęły:
- W filtrze mam ceramikę, czy podmienić jakąś część na węgiel?
- Jak już będę zaopatrzony w nawozy, to jest sens lać wodę demineralizowaną przy podmianach?

Daro 
Darek

Wysłany: 2019-08-14, 23:22   

Masz zerowy poziom fosforu , co przy azocie na poziomie 20+ może oznaczać pojawianie się zielenic . Może pylić na podłożu , szybach , a potem pojawi się na liściach.
Dłuższy brak fosforu może oznaczać że z czasem również rośliny ucierpią , bo wyciągną sobie go ze starszych liści , pojawią się dziurki , nekroza lub nawet odpadną liście dolne.

Węgiel to absorber i niewielka ilość w filtrze jest wskazana , tak samo jak zeolit.
Woda zdemineralizowana może być podawana do podmian też jako mix z kranówką . To czy jej potrzebujesz zależy generalnie od tego jakie masz ogólne parametry (KH, GH) w kranie i w akwarium . Jeśli za bardzo zmiękczysz wodę to też nie dobrze . Z kolei przy podmianach samą wodą zdemineralizowaną powinno się do tej wody podawać specjalne sole do remineralizacji , bo inaczej taka woda nie daje nic pożytecznego akwarium.

Możemy się jakoś zgadać i umówić na początek przyszłego tygodnia . Jakoś ogarniemy ten Twój baniak i jego nawożenie ...

Odpowiedz do tematu