FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bucki prośba o pomoc
Autor Wiadomość
Rudi 

Wysłany: 2019-03-30, 23:10   Bucki prośba o pomoc

Witam,
Od ponad roku hoduję bucki w paludarium (uprawa emersyjna i submersyjna). Przez pierwsze pół roku rosły bardzo ładnie, puszczały po 1 do 2 listki tygodniowo po czym z dnia na dzień zaczęły gnić liście i korzenie. W ciągu dwóch dni ok. 80% bucków padło. Inne rośliny głównie anubiasy również chorowały (zatrzymanie wzrostu, żółknięcie starych liści).Warunki hodowli (temp., oświetlenie, parametry wody, nawożenie) w tym okresie się nie zmieniły. Po około pół roku walki anubiasy zaczęły rosnąć, natomiast bucki praktycznie przestały rosnąć, a jeżeli już wypuszczą nowe liście to są bardzo małe, a stare liście żółkną. Każdy nowy, którego posadzę w ciągu dwóch dni gnije.

Zbiornik 250 litrów (w akwarium jest ok. 40 litrów wody)
Oświetleni - 2x45W
temp. - 22-25 st.C
Parametry wody (woda badana w laboratorium):
NO3 - 13,1 mg/litr
NO2 - 0,011 mg/litr
NH4 - 0,03 mg/litr
P - 1,5 mg/litr
Mg - 14 mg/litr
Ca - 60 mg/litr
K -25 mg/litr
Fe - 0,3 mg/litr
twardość całkowita - 9
pH - 6,62

Nawożenie:
makro solami,
mikro i żelazo - obecnie nawozami Planta Gainer, wcześnie Tetra i Easy-Life

Dziwne jest, że testy kropelkowe pokazują znacznie wyższe pH (w zależności od producenta od 7,4 do prawie 8) niż pomiar wykonany przez laboratorium metodą konduktometryczną (pH 6,62). Dla porównania badałem również wodę wodociągową, wodę demi oraz mineralną i wyniki były porównywalne dla wszystkich metod.

Czy ktoś może mi pomóc?

darek65 

Wysłany: 2019-03-31, 09:18   

Witam
Na temat Bucki nie pomogę ale mogę powiedzieć coś na temat testów.Synowa pracuje w laboratorium gdzie badają żywności i kilka razy podrzuciłem wodę do badania. Zawsze testy kropelkowe zawyżały. Robiłem testy firmy Zoolek i JBL. Jeśli chodzi o ph to jak było powyżej 7 to dokładniejszy był Zoolek a poniżej to dokładniejszy był JBL ale nigdy nie było tak dużej różnicy jak u Ciebie najwyżej było od 0,2 do 0,4

Daro 
Darek

Wysłany: 2019-03-31, 23:30   

Moim skromnym zdaniem za mało azotu i być może potasu .

kołek 
gettinhigh

Wysłany: 2019-05-12, 19:23   

Masz butlę CO2? w wodzie? jak tak to ją wyłącz. Pochodzenie bucek? Jeżeli są prosto z naturalnego środowiska wyrwane to jest normalne, że stare liście się rozpuszczają a nowe wyglądają zupełnie inaczej niż stare. Zgadzałoby się to, że dopiero po kilku miesiącach się to wydarzyło bo mniej więcej tyle trwa okres przystosowania się do podwodnego środowiska.

Ze swojego doświadczenia wiem, że węgiel w płynie i nadmierne co2 przed przystosowaniem się bucek do życia pod wodą powoduje zgnicie starych liści.

Jak możesz to wrzuć fotę

Rudi 

Wysłany: 2019-05-17, 22:44   

Witam,
Butli ani węgla w płynie nie używam bo większość buckow uprawiam emersyjnie. Bucki kupione na allegro od różnych hodowców i niezależnie od kogo kupilem to i tak zgniły. Przez kilka pierwszych miesiącu wszystkie rośliny bardzo ładnie rosły, teraz tylko posadze od razu padają, więc nie wydaje mi się żeby był problem z aklimatyzacja.

Daro 
Darek

Wysłany: 2019-05-18, 11:50   

Pytanie w czym sadzisz ? Bo jeśli emersyjnie to podejrzewam , że to ziemia i być może nieodpowiednia. No ale to tylko domysł.
Ja u siebie mam w akwarium CO2 i nie mam dużego problemu z buckami . Przy aklimatyzacji przez 2-3 tygodnie może i część liści się zje czy odpadnie , ale potem jest wszystko ok , a bucki mi co trochę kwitną .

Rudi 

Wysłany: 2019-05-18, 18:22   

Cześć buckow zadaszone jest w zwirze cześć przytwierdzona do kamieni, wszystkie w strumieniu przepływającej wody.

Odpowiedz do tematu