FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Niezależne 200l
Autor Wiadomość
Burza 

Wysłany: 2018-12-30, 19:33   Niezależne 200l

Dlaczego niezależne? Przez brak czasu, oraz nieobecność w miejscu gdzie znajduję się akwarium, nie robię w nim nic, prócz karmienia rybek. Wodę zmieniam kiedy wyparuje 1/4 akwarium. Wiem, że większość z was może mnie za to zmieszać z błotem, jednak jestem ciekawy Waszej opinii na ten temat :mrgreen: Mimo że nic nie robię, wkurza mnie, że prawa strona nie chce rosnąć :/ (ktoś wie co to jest?)

(zdjęcie robione telefonem, o dziwo wyszło super)

ZBIORNIK
pojemność: 200l
wymiary: 100 x 40 x 50 (dł x szer x wys)
szkło float 8mm

OŚWIETLENIE

Pokrywa własnej roboty ze spienionego PCV 10mm
30W Sylvania grolux T8 89cm
30W Polamp Day light T8 89cm

FILTRACJA
Filtr kubełkowy Tetra Ex 700

OGRZEWANIE
brak

FAUNA

1x Botia striata [bocja]
+/- 15x Hyphessobrycon herbertaxelrodi[neon czarny]
2x Crossocheilus siamensis [kosiarka]
4x Ancistrus dolichopterus [zbrojnik niebieski]

FLORA

Anubias Schott
Kryptokoryna
Kryptokoryna brązowa

PODŁOŻE
Zwir kwarcowy 1-2mm

NAWOŻENIE
brak

Gaber 

Wysłany: 2018-12-31, 08:08   

Cześć.
Akwarium prawie bajka :roll: ale zielska do wzrostu potrzebująwięcej światła, lekkich nawozów w podłożu jakieś kulki nawozowo gliniane i trochę CO2, jakie są tam wahania temperatury? Może grzałkę z termostatem na 23°C, automatyczny karmnik, oraz programator czasowy do oświetlenia. Pomyśl na podłożem przystosowanym do nawożenia. Ryby niewidzialne w takim litrażu nawet stadko neonów czerwonych ożywi ten baniak. Będziesz miał akwarium prawie bezobsługowe ;)

Daro 
Darek

Wysłany: 2018-12-31, 13:28   

Jak na brak nawożenia i małe podmiany wody , to i tak ta prawa strona nie najgorzej rośnie . Oświetlenie nie jest za mocne , ale za to dosyć dobre bo masz tam GroLuxa . Z racji , że to tylko stara "30"-tka , to rotala wybarwia się bliżej powierzchni , ale rośnie w miarę przyzwoicie , bo dostosowała się do tego co jest. Akwarium masz zdominowane przez kryptokoryny , które rozbudowały układ korzeniowy i zdominowały zbiornik , ale też widać po aponogetonolistnej , że też ma braki bo stare liście sobie sama zjada.
Najgorzej w tym wszystkim wyglądają anubiasy , co niby dziwi , bo to niewymagająca roślina , ale przy niewielkich podmianach wody one mogą głodować , bo to epifit i pobiera składniki odżywcze przede wszystkim przez liście . Widać po nich braki potasu i magnezu.

Burza 

Wysłany: 2019-01-02, 10:57   

Temperatury są dobre, nie spada poniżej 21 stopni nigdy.
Co do dokładania do akwarium nawożenia, CO2 czy dodatkowego oświetlenia, to nie ma to najmniejszego sensu, kiedy w domu jestem raz na miesiąc (studia), a ryby karmi mama.
Programator czasowy do oświetlenia jest, a co do ilości rybek - z chęcią dokupiłbym drugie tyle neonów, lecz akwarium stoi w moim domu rodzinnym i cudem wynegocjowałem by go nie likwidować (no bo "co z rybami :mrgreen: "). Anubias od zawsze wyglądał tak jak wygląda, kiedyś za czasów świetności lałem do akwarium potas i fosfor, oświetlenie było + 2* 39W T5, a i tak nie wyglądał za ciekawie :/ Kryptokoryna faktycznie obrasta ten zbiornik, mi się to podoba, lecz zdaję sobie sprawę że jest zarośnięty i niedługo będzie jakieś małe plewienie. :D

steemp 
Mariusz

Wysłany: 2019-01-02, 14:55   

Cytat:

Temperatury są dobre, nie spada poniżej 21 stopni nigdy.

Dobre do czego??

Optymalna temperatura dla większości ryb akwariowych to około 26 stopni.
Radził bym zainwestować w grzałkę z termostatem. Koszt najtańszej, a spełniającej swoją funkcje, to około 20zł.

Daro 
Darek

Wysłany: 2019-01-02, 17:41   

Ja już napisałem co sądzę. Skoro tak było i tak jest , to znaczy , że albo akceptujesz ten stan rzeczy i nic nie robisz , albo coś robisz z tym skoro pytasz czy ktoś Ci może pomóc/zasugerować w tej kwestii.
Być może , gdyby ten anubias był wyżej , na jakimś korzeniu ( on chyba nie jest zasadzony w żwirku :?: ) , w miejscu o lepszej cyrkulacji wody i trochę większym natężeniu światła , to jest szansa , że młode pędy i liście będą w lepszej kondycji niż te stare , które i tak należy już spisać na straty.
Częściowym rozwiązaniem braku opieki i nawożenia jest zastosowanie odpowiednich kulek nawozowych do podłoża , ale muszą być odpowiednio wzbogacone .
Co do "czystek" w akwarium , to kryptokoryny tego za bardzo nie lubią i moja rada jest taka , abyś już jeśli musisz nie szarpał po trochu każdej kępy , bo to może źle wpłynąć na pozostawioną część.

A tak z mojej strony , to ten zbiornik jakoś bardzo zarośnięty nie jest :) ...

Burza 

Wysłany: 2019-01-02, 18:08   

Czepiacie się tej grzałki strasznie. Nie jest to nowy zbiornik, ma już parę lat, grzałki nigdy nie było, a skalary (których juz nie ma) co chwilę składały ikrę, a zbrojniki które aktualnie są w akwarium, są zbrojnikami, które się w nim urodził i same odchowały. Czy to znaczy, że temperatury im nie odpowiadają? A pisząc nie spada poniżej 21 stopni, nie mam na myśli ze jest 21 stopni, taką temperature odnotowałem jak w domu padło ogrzewanie i przez 3 dni było 15stopni w domu. Daro, to jak inaczej pozbyć się nadwyżki kryptokoryny? Do tej pory robiłem to tak jak napisałeś, odcinałem kępkę od całej kolonii i nie zauważyłem po niej żadnej zmiany. (a anubias nie jest wkopany, spokojnie :) )

Daro 
Darek

Wysłany: 2019-01-03, 17:01   

Chodzi mi o to , że nie należy za bardzo rozszarpywać kępy jeśli jest mocna i "zbita" , tylko najlepiej odrywać te sadzonki , które odstają z boku , bo inaczej łatwo im wtedy uszkodzić system korzeniowy. Mają go tak mocny i splątany , że często w rękach "zostaje"nasada z liśćmi , a korzenie zostają w żwirze :) ... Nie miałeś czegoś takiego ?
Można też wyciągnąć całą kępę , podzielić na mniejsze i wtedy część dać do posadzenia ponownie , a część do pozbycia się .

Burza 

Wysłany: 2019-01-04, 00:05   

Już wiem o co Ci chodzi, zawsze ostrożnie staram sie to wyciągać, jeszcze nie zdarzyło mi się, aby korzenie zostaly w żwirze :)

Daro 
Darek

Wysłany: 2019-01-04, 13:55   

No więc nie ma się o co martwić . :)

Odpowiedz do tematu