FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziwny Czarny Glon
Autor Wiadomość
ASmaX 

Wysłany: 2018-11-25, 20:43   Dziwny Czarny Glon

Po długim czasie bez problemów z baniakiem, pojawił mi się duży i uciążliwy problem, tzn dziwny czarny glon. Pokrywa wszystko, czarną warstwą, tworzy zwartą powłokę. Czasem na dole przedniej szyby robi się dziwny nalot, przy połączeniu że żwirem, przypomina zielono-przeźroczystą maź ? z bąbelkami co jakiś czas (brak foto, gdyż robione po podmianie, stąd bąbelki).
W akwa od dłuższego czasu, nic nie zmieniane, podmiany często z poślizgiem ale robione systematycznie. Nie robiłem wcześniej testów a dziś po podmianie bez sensu, zrobię za kilka dni, niestety nawet po "dużej" podmianie (ok 70%) glon odrasta po tygodniu a po 3 tyg jest czarno.
Nie wiem co to jest, nic mi nie pasuje z opisów glonów.

kołek 
gettinhigh

Wysłany: 2018-11-26, 14:49   

Sinice tyle, że nie zielone a czarne ale to musi mieć coś wpływ na to, że taki mają kolor.

ASmaX 

Wysłany: 2018-11-27, 11:22   

tylko co ? walczyć jak ze "standardowymi" sinicami ? zakrycie kocem akwa bez świecenia lub lanie wody utlenionej ? można to połączyć ?

Szukałem w literaturze dostępnej w necie i nie często piszą o czarnych sinicach.

Daro 
Darek

Wysłany: 2018-11-27, 22:23   

Podaj więcej informacji odnośnie akwarium : oświetlenie , filtracja , podłoże , nawożenie i zrób te testy i podaj co Ci tam wyszło .
Mam pewną koncepcję , ale muszę mieć więcej info ...

ASmaX 

Wysłany: 2018-11-28, 14:56   

Dziś już nie dam rady zrobić testów, ale co do innych info to: filtr aquael tylko gąbka (płukany co ok 10 dni), podłoże żwirek, bez żadnych nawozów, kulek itd, grubość mieszana od drobnego po gruszy, świece codziennie 8,5h świetlówki T8, jedna do akwa druga zwykła (chyba zimna barwa), nawozów nie podawałem bo rośliny dobrze rosły, nie podawałem też miko lub makro, jedynie Carbo w płynie co 3-4dni.
Jak zrobię testy to napisze wyniki, na chwile obecną akwa pod dwoma kocami, bez świecenia z mocnym napowietrzaniem.

Daro 
Darek

Wysłany: 2018-11-28, 17:23   

ASmaX napisał/a:
filtr aquael tylko gąbka (płukany co ok 10 dni)

Niewiele mi to mówi : jaki filtr dokładnie , bo może to być zarówno malutki wewnętrzny Mini jak i kubełek wersji 500 ... I ważna kwestia wkład płukany w kranówie czy wodzie zlewanej z akwarium?

ASmaX napisał/a:
podłoże żwirek, bez żadnych nawozów, kulek itd, grubość mieszana od drobnego po gruszy

Czyścisz podłoże odmulaczem przy podmianie wody czy masz to gdzieś ...

ASmaX napisał/a:
świece codziennie 8,5h świetlówki T8, jedna do akwa druga zwykła (chyba zimna barwa)

Ile miesięcy , lat mają świetlówki ? I co to znaczy ta : świetlówka do akwa ???

ASmaX napisał/a:
nawozów nie podawałem bo rośliny dobrze rosły, nie podawałem też miko lub makro, jedynie Carbo w płynie co 3-4dni.

Więc nie oczekuj , że zawsze wszystko będzie tak jak trzeba rosło i funkcjonowało . Tworzą się wtedy powoli dysproporcje , które powodują z czasem problemy w zbiorniku .

Wiesz co chłopie ... żeby tak ciągnąc starego akwarystę i forumowicza za język ... wstyd :plask: ... Ogarnij się ... więcej konkretów.
Zasady pisania o pomoc w sytuacjach problematycznych są chyba jasne ? Takie pytania , takie będą odpowiedzi ... albo temat w kosz pójdzie . No nie no ... jak z dzieckiem ...

ASmaX 

Wysłany: 2018-11-29, 16:45   

Daro, w kwestii wyjaśnienia i dodania informacji:
-filtr Aquael Turbo 500 z założoną samą dużą gąbką, zazwyczaj czyszczę w wodzie kranowej a na koniec przepłukuje w tej uciągniętej z akwa (robię tak od zawsze)
-podłoże odmulam co większą podmianę wody czyli co około miesiąc
-świetlówka jedna ma około 2 lat, druga około 3 miesięcy, jedna jest zwykła druga coś na styl Osram Fluora taka co niby po niej mają rośliny się dobrze rozwijać
-nawozów nie podawałem bo kiedyś gdy jeszcze chodziłem na forumowe spotkania usłyszałem, że podawanie nawozów nie jest konieczne, jeśli baniak nie jest świeży, ryby same produkują "nawóz" i jakoś to się sprawdzało przez kilka ładnych lat.

Wyniki testów z dziś:
~~Paskowy:
NO3 - 15 mg/l
NO2 - 0
GH - >7
KH - 6
pH - 7
Cl - 0
~~Kropelkowy:
PO4 - 0,7 mg/l
NO3 - 20 mg/l

Daro, wyluzuj trochę, nie traktuj mnie jak wroga, dziecka czy "akwarystycznego idioty", może nie mam tyle ogromu wiedzy co Ty ale nie jestem "świeżakiem", jeśli nie masz ochoty pomóc to nie musisz, chcesz zamknąć temat to zamknij i nie strasz ;) sam widzisz jak te forum umiera, przy takim podejściu nowych członków nie przybędzie a starych takich jak mnie raczej zrazisz do aktywnego udziału na forum. Za każde wskazówki jestem wdzięczy ale oczekuje również jako takiego szacunku.

Pemek-Umbro 
Przemek Umbrosorium

Wysłany: 2018-11-29, 19:40   

Rób częstsze podmianki - sciagajac sinice, jak nic nie pomoże po tygodniu/2 spróbuj dodać azotu do akwarium, ale tu też nie koniecznie musi być zachwiana równowaha pomiedzy N i P.
Dodatkowo zaczłą by lac lub sypać jakieś dobre bakterie.

U mnie to pomogło

"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"

ASmaX 

Wysłany: 2018-11-29, 22:41   

Pemek-Umbro, od ostatniej niedzieli podaje bakterie nitryfikacyjne.

szczupak0107 

Wysłany: 2018-11-30, 09:20   

Cześć.Miałem podobny problem za dużo światła okno na południe. Jeżeli jest słońce to cały dzień zagłąda do akwa.Moja rada- podmianka jedna trzecia oczywiście woda odstana wystarczy doba.W aptece jest coś takiego jak BORASOL dolewamy 10 mml na100 l wody w takiej proporcji nie szkodzi rybom ,roślinom po ok.4 dni zobaczysz różnicę stare glony marnieją a nowe nie rosną.
Powodzenia.
Przepraszam pomyliłem się tym sposobem walczyłem z krasnorostami - skutecznie.
Jeżeli ten post może się komuś przydać to niech zostanie, ewentualnie można go usunąć.
Ostatnio zmieniony przez szczupak0107 2018-11-30, 19:53, w całości zmieniany 1 raz  

Harek 

Wysłany: 2018-11-30, 17:41   

Jeśli to sinice to te tabletki są 100% skuteczne. Bezpieczne dla ryb i roślin. W ciągu max 48h nie ma śladu po sinicach. Przetestowałem. Co nie zmienia faktu, że trzeba znaleźć przyczynę ich powstawania. To usuwa tylko skutki ale bardzo skutecznie.

https://sklep.roslinyakwariowe.pl/glony-sinice/sinice-cyjanobakterie/cyanobacteria-killer-kapsulka-preparat-sinice-p-29389.html

ASmaX 

Wysłany: 2018-12-01, 11:14   

Na razie do niedzieli akwa pod kocem bez światła, później mała podmiana i spróbuje ten Borasol (czytałem że na sinice też się go stosuje, jak np. wodę utlenioną), jeśli to nie pomoże kupię te tabletki, do siebie musze ze 2 piguły dać. Innych pomysłów nie mam, nawet nie wiem co się do tego przyczyniło.

kołek 
gettinhigh

Wysłany: 2018-12-13, 01:18   

ASmaX, lej wodę utlenioną robiąc z niej strzały ze strzykawki w sinice. Nie wiem jaki masz litraż ale na swoim doświadczeniu powiem Ci, że 10ml lałem codziennie do 72l. Krewetki nie padły a sinice i owszem :D

Odpowiedz do tematu