FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT
Autor Wiadomość
wodkapolska 

Wysłany: 2017-12-04, 16:02   AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT

Witam
czy ktoś z Was miał do czynienia z tubami jak w tytule, jak się zachowują w akwa roślinnym ?
lepiej te ledy czy T5 i dlaczego ? (pobór prądu będzie miał dla mnie drugorzędne znaczenie, najważniejsza kondycja roślin)

Hex 

Wysłany: 2017-12-04, 18:03   

Tu zdania podzielone jedni że t5 bo lepsze światło że lepsza absorpcja przez rośliny inny to samo że ledy i one też niby nie oddają barw ( kwestia odpwiedniego dobrania led ilości i barw).

Pytanie z czym Ty miałeś do czynienia jeśli np chodzi o ledy ( nie mówię tu o taśmach czy belakach pokroju chiros cziros czy jakoś tak z nazwa, i jakie doświadczenia z świetlówkami.

Osobiście polecam ledy a przerobiłem sporo tego światła nawet Xenony od samochodu ( chyba jedne z najlepszych rozwiązań jakie miałem :) ) dobrze wykonana belka z odpowiednio dobranymi parametrami pod dany zbiornik zrobi swoje :)

wodkapolska 

Wysłany: 2017-12-04, 19:04   

mam na myśli konkretnie te ledy co w tytule (nie made in hand, byle jak zrobione lub źle dobrane, mniemam że aquael zrobił to z głową aczkolwiek .... )
przerabiałem T8, aktualnie T5, nigdy nie miałem do czynienia z led w akwarium
ciekaw jestem czy roślinki będą dobrze to znosiły

Hex 

Wysłany: 2017-12-05, 00:09   

Czy dobrze rosną hmm odpowiem tak :)

tu na hqi 70W

a tu na ledach i belce mojej konstrukcji 33W

:)

Różnica około 3 tygodni może ciut mniej

Daro 
Darek

Wysłany: 2017-12-05, 09:18   

Co to za HQI , bo u mnie na 2 x 70 W hqi WL plus 2 x 54 W t5 (Aquastar plus Grolux)rośliny wyłaziły z 390 litrowego akwarium , co wiele osób może potwierdzić. Jaka jest pojemność akwarium , jaki palnik i więcej szczegółów tego zbiornika ... Wygląda ogólnie na mocno zabidzony jak na oświetlany hai ...

To drugie akwarium na ledach jest jak widzę ( jakość zdjęcia nie za duża) posiane glonami ... To kwestia światła czy różnic w nawożeniu i prowadzeniu zbiornika ?

Hex 

Wysłany: 2017-12-05, 11:33   

Daro, akwa 96l
Nie neguje czy wyłaziły czy nie :)
60x40x40
podloze amazionia
nawożenie co2 i linia AA w obu przypadkach
żarnik o ile dobrze pamietam miał być 6500k ale coś średnio
a drugie akwa hmm jak wyżej tylko ledy zamiast hqi i hmm glony jedynie na bokach pył bo nie miałem jak tego doczyścic nie byłem w stanie wsadzić tam łapki albo karty a po za tym zero jakie kolwiek glona :)

Tylko różnica światła a z czasem już przestałem nawozić bo zapominałem to samo się tyczy podmian raz na 1,5 miesiąca robiłem jak mi się chciało hehe

Daro 
Darek

Wysłany: 2017-12-05, 17:34   

No właśnie żarnik w hqi to podstawa , bo jak masz tam jakiś "przemysłowy" na hale czy podwórko , to on nie daje oświetlenia dobrego dla roślin w akwarium . Sam to przerabiałem :P ... Są różne typy żarników i jeśli możesz to podaj co tam faktycznie masz , a będzie wiadomo do czego porównujesz te ledy ...
Co do glonów to właśnie chodziło mi o ten pył , bo go glon jak by nie patrzeć i jest go tam w pytkę , a nie powinno i tłumaczenie , ze trudno tam rękę włożyć mnie nie przekonuje . Skoro z przedniej szyby glony usuwałeś , a z bocznych nie to znaczy , że widać w tym momencie jak się nawarstwiły w określonym czasie. Ja patrząc na to , wyciągam wniosek z tego co widzę , czyli że na ledach jest większa skłonność do glonów .

wodkapolska 

Wysłany: 2017-12-07, 09:32   

może ktoś jeszcze wyrazi swoje opinie na temat led vs T5

Mgacek 

Wysłany: 2017-12-08, 10:30   

Troszkę eksperymentuję z ledami. Myślę, że dzisiaj nie m ich co porównywać ze świetlówkami. Świetlówki są już archaiczne, tak jak kiedyś wszyscy zmieniali z T8 na T5, tak teraz ledy są lepsze. Można kupić je w dowolnej barwie. Zielone, czerwone, niebieskie, full spectrum, 6500 K, 8000 K nawet widziałem 30 000 K Złożenie lampy do konkretnego baniaka nie stanowi żadnego problemu, czy malawi, czy rośliniak można się fajnie pobawić.

Poza tym sterowanie takim światłem jest ułatwione. Przy świetlówkach ciężko jest symulować wschód czy zachód słońca. Przy ledach można dopalić konkretną barwę, np. w celu wzrostu roślin czy wybarwienia ryb. Spójrzcie na ten sterownik.

Budowa takiej lampy też nie jest trudna. Zawsze mogę coś podpowiedzieć, a nawet pomóc przy lutowaniu.

A już jak się zamówi POWER LED z Chin, to koszty spadają bardzo znacząco.

wodkapolska 

Wysłany: 2017-12-09, 13:21   

ledy zamontowane
- akwarium 80/40/40, podłoże dark soil, co2, świetlówki led aquael leddy tube retro fit plant 2x18w
zobaczymy jak się będą spisywały
ocenie je po jakimś czasie i podzielę się własnymi spostrzeżeniami

Pinxit 

Wysłany: 2018-11-17, 14:49   

Witam.
Nie chcę zakładać nowego tematu więc podepnę się pod ten, a mianowicie co sądzicie o takim oświetleniu:
https://allegro.pl/oswietlenie-akwarium-led-50-cm-5630-spektrum-i7372392003.html
Akwarium standardowe 60l, w akwarium działa już świetlówka Aquaela led 10w sunny oraz standardowa 6w( i tą chciał bym zamienić) czy lepiej nie kombinować i kupić aquael 10w plant?

Odpowiedz do tematu