FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zbiornik 112l miesiąc po starcie.
Autor Wiadomość
sans 

Wysłany: 2018-07-20, 13:44   Zbiornik 112l miesiąc po starcie.

Akwarium zostało zalane ok. miesiąc temu. Były glony na roślinach, była mętna woda, ale te problemy już ustąpiły. Wczoraj dotarła przesyłka z testami kropelkowymi firmy zoolek i dzisiaj po raz pierwszy samodzielnie je wykonałem (wcześniej skorzystałem z uprzejmości kolegi Daro, który porobił testy mojej wody i podpowiedział co robić, czym nawozić i w jakich ilościach).
Wyniki dzisiejszych testów:
PH - 8,3 (miernik elektroniczny)
GH - 22
KH - 8
PO4 - OK. 1,25
NO3 - OK. 20
NH3 - OK. 1 (zgodnie z załączoną do testu tabelą przy PH 8,3 amoniak poniżej 0,1)
temperatura wody to ok. 26 stopni celcjusza.
Innych testów nie posiadam.
Dopiero zaczynam się bawić testami, ale jeśli dobrze interpretuję wyniki to problem mam głównie z twardością wody. Chyba będę musiał nabyć filtr RO i mieszać przy wymianach z kranówką, bo woda kranowa po odstaniu ma PH - 8, tylko w jakich proporcjach mieszać?
Jakiś tydzień, może dwa temu wrzuciłem do zbiornika 10 szt. szyszek czarnej olchy - woda delikatnie zmieniła kolor, w kwestii Wysokiego PH nic się nie zmieniło. W tym okresie też wystąpił incydent nieprzyjemny, a mianowicie padły wszystkie kiryski (chyba 4 sztuki) oraz większość otosków (też jakieś 3-4 sztuki, jeden się uchował). Nie wiem czy szyszki mogły mieć na to jakiś wpływ czy to zbieg okoliczności. Reszta obsady, póki co dość skromnej, czyli neony czarne, danio, i krewetki amano maja się dobrze. Pytanie co, jeśli nie szyszki, spowodowało padnięcie kirysków i otosków.
Co do nawożenia to obecnie (zgodnie z zaleceniami kolegi Daro) zapodaję tak:
Co tydzień przy podmianach wody (ok. 20l):
- bakterie Easy Life - 10 ml
- Easy Life Filter Medium - 10 ml
- Mg - 10 ml
- K - 25 ml
- P - 4 ml
Do tego codziennie Easy Carbo 2-3 ml oraz kilka razy w tygodniu Profito po 2 ml.
Oświetlam obecnie (na dobę): 10 godz. 865, 6 godz. grolux i w najbliższych dniach zacznę załączać stopniowo ledy (24W z płynną regulacją mocy).
Filtracja to Unimax 250 ze standardowymi (fabrycznymi) wkładami oraz chwilowo filtr wewnętrzny z założoną watą ( chyba aquael FUN 1), który miał pomóc w wyklarowaniu wody i funkcje swoją już spełnił, więc na dniach zostanie usunięty ze zbiornika.
Problemem są jeszcze rośliny, z których co prawda zniknęły glony, powycinałem najbardziej zniszczone liście, pojawiło się kilka nowych listków, głównie na anubiasach, ale niestety wydaje mi się, że bardzo wolno rosną.
Reasumując:
- co mogło być powodem padnięcia rybek
- czy dobrym pomysłem jest zakup filtra RO i mieszanie wody do podmian w celu obniżenia twardości i ewentualnie w jakich proporcjach przy obecnych parametrach mieszać RO z kranówką
- czy rośliny potrzebują, aż tyle czasu na aklimatyzację i w końcu ruszy ich wzrost, czy muszę coś zmienić poprawić, aby było widać efekty
- ogólnie czy coś zmienić poprawić w nawożeniu, oświetleniu, podmianach wody ...
- jakie ryby mogę dołożyć do obsady przy obecnie posiadanych i takich parametrach wody
- czy temperatura 26 stopni jest w porządku bo jeśli nie to muszę wymienić grzałkę, bo obecna 50W ma uszkodzoną regulację temperatury i pozostaje cały czas w takiej pozycji.
Z góry dzięki za wszelkie porady i sorry, że taka ilość pytań, ale moja wiedza akwarystyczna póki co nie jest zbyt obszerna i oparta jest na informacjach z sieci, które nierzadko w pewnych kwestiach są dość rozbieżne, dlatego wolę pytać niż zrobić coś źle i dopiero pytać jak to naprawić.
Chyba się trochę rozpisałem ;)

kadikck 

Wysłany: 2018-07-20, 21:03   

Rybki padły pewnie że względu na wysokie NH3, otoski to wrażliwe ryby, w tak twardej wodzie też nie będą się czuły najlepiej.
Filtr ro to najlepszy pomysł, najlepiej kup razem z mineralizatorem, będziesz mógł ustawić idealne parametry bez mieszania.
Rośliny nie mają zbyt dobrych warunków do wzrostu, przy tej twardości ciezko im się pobiera składniki odżywcze z wody, aklimatyzacja może trwać długo, zależy też czy kupiłeś rośliny invitro/ z koszyczkow/ czy od forumowiczow prosto z akwarium - u mnie In vitro najdłużej się aklimatyzuja, te od innych akwarystow zdecydowanie najszybciej.
Jak daro pomaga ci w nawozeniu, to raczej nic nie musisz zmieniać, nie napisałeś też jakie stężenie mają twoje nawozy, więc w sumie nie wiem ile obecnie wlewasz.
Najlepiej jakbyś zaczął podawać co2, jak szkoda kasy to możesz ewentualnie pobawić się w bimbrownie.
Nie dokładaj żadnych ryb aż nh3 nie bedzie równe 0.
Wyciągnij grzałka, w okresie letnim w ogóle nie jest potrzebna.

sans 

Wysłany: 2018-07-21, 20:29   

Czy poziom nh3 spadnie z czasem sam czy trzeba mu jakoś pomóc?
Co do filtra RO to chciałem kupić taki prosty i podpinać pod wąż od prysznica, ale po zagłębieniu się w ofertę filtrów RO doszedłem do wniosku, że wolałbym wydać jednak trochę więcej i kupić taki ze zbiornikiem i wylewką. Tylko pytanie czy taki filtr do zastosowania w akwarystyce również będzie ok. I co do mineralizacji to o wybrać, bo są RO 4, RO 5 , RO 6 .... Na czym polega ustawienie idealnych parametrów dla wody z takiego filtra?
Rośliny mam od innych akwarystów, więc z tego co piszesz powinny mieć łatwiej z aklimatyzacją.
Co do bimbrowni to naczytałem się, że jest bardzo niestabilna i boję się, że z braku doświadczenia mogę narobić sobie więcej problemów niż popłynie z tego korzyści, może moje obawy są na wyrost?

Odpowiedz do tematu