FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Znikające Kryptokoryny....
Autor Wiadomość
kapi1348 
kapi1348

Wysłany: 2018-06-23, 19:16   Znikające Kryptokoryny....

Witam. Potrzebna pomoc. Gniją mi rośliny (od kilku dni) .... akwa 105l założone w grudniu 2017.... podmianki co tydzień 20%, raz na miesiąc 30%. Zawsze po podmianie potas, magnez, makro i carbo. Po wyłączeniu światła micro. Wszystkie te nawozy zawsze raz w tyg po podmianie wody. Tylko Carbo każdego dnia. Zawsze po podmianie wody bakterie Stability i Pristine. Oświetlenie dwie belki ledowe po 16w każda, sunny i plant..... świecę po 10h jednak ostatnio krócej od 16:30 do 22:00.... (walka z nitkami na roślinach)... Co może być przyczyną gnicia roślin ???

Dziś przy podmianie wody zobaczyłem że nitek które pokrywały mi Żabienice i Kryptokoryny już nie ma ale pojawiły się dziury w liściach.... ???

Zdjęcia pod linkami

https://www.facebook.com/...3&theater&ifg=1

https://www.facebook.com/...3&theater&ifg=1

Rammek 
Administrator

Wysłany: 2018-06-24, 00:24   

kapi1348, zdjęć nie da się zobaczyć. Co do jednak uszkodzeń w liściach to jeszcze napisz co masz za podłoże i czy masz tam jakiś substrat. Jeśli masz tam jakieś podsypki to wsadź palec do dna, lekko poruszaj palcem, wyciągnij i powąchaj czy nie śmierdzi zgnilizną. Jeśli nie to może być to też przedawkowanie carbo, gdyż kryptokoryny potrafią być na nie wrażliwe.

To co Nas łączy potrafi Nas podzielić.

steemp 
Mariusz

Wysłany: 2018-06-24, 07:44   

Może to za krótki czas świecenia, daje się we znaki rośliną. Od jakiego czasu świecisz między 16:30 a 22?
Na tego typu glony, chyba najlepsze są Kosiarki. Choć mogą skubać delikatniejsze rośliny.

kapi1348 
kapi1348

Wysłany: 2018-06-24, 10:51   

Rammek napisał/a:
kapi1348, zdjęć nie da się zobaczyć. Co do jednak uszkodzeń w liściach to jeszcze napisz co masz za podłoże i czy masz tam jakiś substrat. Jeśli masz tam jakieś podsypki to wsadź palec do dna, lekko poruszaj palcem, wyciągnij i powąchaj czy nie śmierdzi zgnilizną. Jeśli nie to może być to też przedawkowanie carbo, gdyż kryptokoryny potrafią być na nie wrażliwe.

Szkoda że fotek nie da się zobaczyć.... u mnie wchodzą ale możliwe że dlatego że to na grupie akwarystycznej która jest zamknięta.... podłoże mam od DARO..... czyli jakaś podsypka na szybie potem, ziemia z torfem własnej roboty zrobiona przez DARO.... w tej ziemi były włożone jakieś pomarańczowe laski witaminowo minerałowe no i wszystko przysypane żwirkiem kwarcowym 2-3mm...... Niestety z niewiadomych mi powodów DARO zerwał całkowicie ze mną kontakt a wierzę że on najlepiej by wiedział bo zarówno podłoże jak i wszystkie kryptokoryny mam od niego właśnie..... to tyle dzieje się to od około 2tyg.... ale może to być związane z tym że ostatnio byłem zmuszony 2x pod rząd po podmianie wody wlać roztwór soli bo padł mi dość duży glonojad i rozłożył się częściowo w korzeniu..... Jak myślisz Rammek ????

kapi1348 
kapi1348

Wysłany: 2018-06-24, 10:55   

steemp napisał/a:
Może to za krótki czas świecenia, daje się we znaki rośliną. Od jakiego czasu świecisz między 16:30 a 22?
Na tego typu glony, chyba najlepsze są Kosiarki. Choć mogą skubać delikatniejsze rośliny.

Od 3-4 dni świecę już normalnie.... (nitki zniknęły) Kosiarki kupiłem 4 małe sztuki też pomagały.. wczoraj zrobiłem podmianę 50% i wyczyściłem z uszkodzonych liści..... Lałem ostatnio 2x roztwór soli bo padł mi duży glonojad i rozłożył się w korzeniu..... więc może ta sól miała wpływ na to ????? nie wiem ???? Co sądzisz ????

Rammek 
Administrator

Wysłany: 2018-06-24, 14:32   

Sam soli nigdy do akwarium nie dawałem, gdyż nie miałem takiej potrzeby ;) Jak napisałem - sprawdź palcem podłoże i czy potem palec śmierdzi zgnilizną. Widziałem zbiornik, gdzie np. echinodorusy rosły w kokosach, w których była zwykła ziemia ogrodowa. Ta sama osoba w takich samych kokosach użyła tej samej ziemi (inny zbiornik) i tam po pewnym czasie zaczęła ziemia gnić, więc nie ma reguły, że w jednym będzie dobrze, a w drugim będzie tak samo.

To co Nas łączy potrafi Nas podzielić.

Harek 

Wysłany: 2018-06-24, 15:01   

Jaką dawkę soli podałeś? I jaki rodzaj soli?

kapi1348 
kapi1348

Wysłany: 2018-06-24, 17:23   

Harek napisał/a:
Jaką dawkę soli podałeś? I jaki rodzaj soli?

Dawkę trochę mniejszą niż zalecał producent na 100l..... a była to taka niebieska sól z nadmanganianem potasu.... nazwy już nie pamiętam..... mały pojemniczek przeznaczony jednorazowo na 200l wody za 3 zł.... moje akwarium to 105l....

kapi1348 
kapi1348

Wysłany: 2018-06-24, 17:36   

Rammek napisał/a:
Sam soli nigdy do akwarium nie dawałem, gdyż nie miałem takiej potrzeby ;) Jak napisałem - sprawdź palcem podłoże i czy potem palec śmierdzi zgnilizną. Widziałem zbiornik, gdzie np. echinodorusy rosły w kokosach, w których była zwykła ziemia ogrodowa. Ta sama osoba w takich samych kokosach użyła tej samej ziemi (inny zbiornik) i tam po pewnym czasie zaczęła ziemia gnić, więc nie ma reguły, że w jednym będzie dobrze, a w drugim będzie tak samo.

Uczyniłem tak jak poleciłeś.... sprawdziłem w kilku miejscach dla pewności.... nie wyczułem jakiegokolwiek zapachu.... z resztą po wczorajszej podmianie i wlaniu Stability i Pristine to wodę mam kryształową :-) i dodam jeszcze że od początku z tego akwarium nigdy nie było nieprzyjemnego zapachu.... zawsze fajny zapach ziemi ..... wiec co ..... ????

Harek 

Wysłany: 2018-06-24, 20:28   

Nadmanganian potasu używany jest często w akwa do odkażania roślin. Np przed włożeniem ich do akwa z paletkami, rośliny się odkaża właśnie nim. Delikatnie za duże stężenie, bądź za długie ich moczenie, powoduje rozpuszczanie się roślin. Są też różne gatunki roślin bardzo na niego wrażliwe.

Na następny dzień od wlania takiej soli trzeba zrobić podmianę wody 50%. Jeśli tego nie zrobiłeś rośliny się rozpuściły.

kapi1348 
kapi1348

Wysłany: 2018-06-26, 20:47   

Harek napisał/a:
Nadmanganian potasu używany jest często w akwa do odkażania roślin. Np przed włożeniem ich do akwa z paletkami, rośliny się odkaża właśnie nim. Delikatnie za duże stężenie, bądź za długie ich moczenie, powoduje rozpuszczanie się roślin. Są też różne gatunki roślin bardzo na niego wrażliwe.

Na następny dzień od wlania takiej soli trzeba zrobić podmianę wody 50%. Jeśli tego nie zrobiłeś rośliny się rozpuściły.

Dzięki za info.... być może to był powód.... widzę że sytuacja zaczyna mi się już powoli klarować... w sobotę zrobiłem podmianę 50%.... i widzę że już coraz mniej roślin się rozpuszcza... więc może to było to ....

steemp 
Mariusz

Wysłany: 2018-06-26, 21:58   

Sól którą zastosowałeś zapewne była firmy Dako-Art. Sam długi czas ją używałem, bo ostatnio kupiłem inną, bardziej renomowanej firmy.
Nie jestem do końca właśnie przekonany, czy faktycznie dodany do niej jest nadmanganian, czy jakiś barwnik.
Krótki czas świecenie (5:30min.) jak i za duże stężenie roztworu soli, mogły negatywnie wpłynąć na rośliny w Twoim akwarium.
Osobiście od lat dodaję sol przy każdej podmianie wody, ponieważ ma ona wiele pozytywnych właściwości.
Nie można tylko z nią przesadzić. ;-)
Wracając jeszcze go glonów które miałeś. Również jakiś czas temu się nimi borykałem. Skuteczne okazały się być tabletki które umieszcza się w filtrze. Działają (rozpuszczają się ) przez kilka miesięcy.

kołek 
gettinhigh

Wysłany: 2018-06-28, 10:54   

Może za dużo carbo lejesz do baniaka i ci rozpuszcza rośliny? Nie dawkuj go przez 2 tygodnie to stwierdzisz czy może to być wina węgla w płynie :P
Swoją drogą nadal nie rozumiem częstochowskich akwarystów, którzy leją z uporem maniaka magnez do wody. Na prawdę nasza kranówa jest w te składniki odżywcze bogata

Odpowiedz do tematu