FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
identyfikacja glonów i sposób na ich zwalczenie
Autor Wiadomość
damian71 

Wysłany: 2017-02-12, 19:23   identyfikacja glonów i sposób na ich zwalczenie

Witam, od jakiegoś czasu z różnym nasileniem walczę z krasnorostami i zielonymi krótkimi nitkami. W ostatnim czasie nitki się rozpanoszyły :

Akwarium 200l 99W 8,5 godziny dziennie, Nawożenie co2 z butli 24h, no3 20 ppm, po4 1,2 ppm, żelazo 0,05 ppm ph 6,8 twardość ogólna 17, węglanowa 8, podmiany raz na tydzień około 30% z niewielkim odmulaniem dna z uwagi na gęstą roślinność. po podmianie podaję potas 15ppm, magnez 5ppm, a codziennie wieczorem nawóz mikro wg zaleceń producenta. Obsada 30 neonów,20 razbor, 5 skalarów, 7 kirysków, 5 molinezji. Filtracja eheim 2224 i unimax 250
Ogólnie rzecz biorąc z samego wzrostu roślin jestem zadowolony, bąbelkują jak się należy. Poproszę o wszelkie sugestie, szczególnie dotyczące nawożenia.
Ostatnio zmieniony przez damian71 2017-02-12, 20:39, w całości zmieniany 1 raz  

kołek 
gettinhigh

Wysłany: 2017-02-12, 20:54   

W nocy rośliny nie pobierają co2 gdyż nie ma światła. W nocy zmienia się twardość węglanowa przez to, a takie rozchwianie parametrów, ich niestabilność, może powodować pojawienie się glonów nie mówiąc o komforcie dla ryb. Jeżeli masz nitki i krasnale to ogranicz żelazo do zera, zaprzestań jego podawanie gdyż odżywiasz tym glony. Zaobserwowaliśmy z chłopakami z forum, że świetlówki t5 działające dłużej niż rok powodują pojawienie się krasnorostów. Zrób podmianę z dobrym odmuleniem dna, podaj Carbo np. Aqua Artu w ilości 15ml codziennie przez tydzień, osłabisz tym rozwój glonów, możesz robić strzały ze strzykawki bezpośrednio w krasnorosty, skutecznie je zabija tzw. węgiel w płynie.

damian71 

Wysłany: 2017-02-14, 11:02   

sprawdzałem parametry przy nawożeniu co2 przez całą dobę wieczorem po wygaszeniu oświetlenia i rano tuż przed zapaleniem i kh pozostaje bez zmian tj 7. Natomiast ph wieczorem wynosi 6,8 a rano 6,6. Żelaza nie podaję, faktycznie mam świetlówkę t5 39w juz z półtorej roku więc może czas ją wymienić. A jak ze świetlówkami t8? mają dłuższą żywotność? Sprawdziłem wczoraj no3 - 30ppm, i po4- 1,2 ppm więc pewnie azotany pobudziły nitki, ale skąd taki stan? sprawdzałem kranówę to fosforanów nie wykryło natomiast azotany ok 5 ppm. Póki co podniosłem po4 do 2,6. Tak się zastanawiam czy może zbiornik nie jest delikatnie przerybiony? Nie mam testów na magnez i potas, można te nawozy stosować "na oko" czy testy są niezbędne? twardość ogólna 17- 18 ale nie znam stosunku wapnia do magnezu.

Rammek 
Administrator

Wysłany: 2017-02-14, 13:28   

Świetlówki T8 mają sporo mniejszą żywotność od T5 z racji ich zewnętrznych starterów i efektu mrugania podczas ich załączania.

To co Nas łączy potrafi Nas podzielić.

damian71 

Wysłany: 2017-02-14, 13:45   

U mnie t8 działają na statecznikach elektronicznych. W kwestii oświetlenia to zużywanie świetlówek polega tyko na mniejszym natężeniu oświetlenia czy barwa świetlna zmienia się na tyle że ma typ istotne znaczenie z punktu zapotrzebowania roślin?

kołek 
gettinhigh

Wysłany: 2017-02-15, 11:13   

Magnezu w wodzie kranowej przez to, że żyjemy na jurze jest pod dostatkiem i nie warto go dodatkowo aplikować. Potas ciężko przedawkować więc nie ma sensu go mierzyć, nie jest on na pewno odpowiedzialny za nitki. Woda w kranie zmienia swoje parametry (czasem te które nie są badane) na wiosnę gdy topnieją śniegi. Przerybiony baniak raczej nie jest, masz całkiem dobrą filtrację. KH działa jak bufor, im wyższe kh tym trudniej zmienić ph wody jednak Co2 w nocy zmienia ph bo dochodzi do dużego zakwaszenia stąd te różnice pomiędzy porankiem a wieczorem.

Spróbuj wymienić świetlówki, wpłynie to zapewne na krasnorosty, na pewno zmieniło się ich natężenie po tak długim czasie.

damian71 

Wysłany: 2017-02-16, 12:24   

Dzięki za wszelkie podpowiedzi, rady wdrażam powoli w życie :D

Odpowiedz do tematu