FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie o kilka gatunków
Autor Wiadomość
hornet 
Mariusz

Wysłany: 2017-01-22, 22:50   Pytanie o kilka gatunków

Cześć, mam pytanie odnośnie poniższych gatunków roślin do mojej bańki LT Diversa 40l.

Od ostatnich czterech lat nie mam możliwości dopilnowanie baniaka z racji tego że pracuje w NL i cieszę oko akwariami zaledwie kilka tygodni do roku gdzie mam czas jedynie na przycinke i ogarnięcie. Pod moją nieobecność domownicy zaledwie dokarmiaja ryby i dbają o filtrację.

Tak w skrócie - kompletny low tech na dwóch lampach aquael decolight 2x6Watt + decolight 9Watt, podłoże od Boomera firmy Advanced Soil Plants , podmiany ok 5-8l co tydzień-dwa + uzupełnianie słupa. Z nawozów i testów NIC kompletnie, ja starałem się dolewać 150-200ml wody Żywiec Mocno gazowany średnio co dwa trzy dni (CO2).

Pod moją nieobecność wierzę na słowo domownikom że również to robią, bo Wendtii jest zdrowe i ładnie wybarwione,nurzaniec śrubowy rośnie powoli lecz zdrowo,jest też subwassertang , bolbitis ,eleocharis,hirusata i kilka mszaków. Chciałbym pierwszy plan zagęścić trawnikiem z utricularia graminifolia bo hirusata słabo sobie radzi od czterech lat nie może się zagęścić na tak małym kawałku pierwszoplanowym. Tylko że czytam o niej i jest chyba bardziej ambitna niż hirusata więc może być ciężko.. jak to wygląda w praktyce?

Chciałem również dołożyć te oto nazwy gwiazda wodna, Marsylia czterolistna i filantus pływający dadzą radę?

472 l ogólne R.I.P.

200L panoramix multirybex

38 l gupiczarnia

25l Schrimp World

Rammek 
Administrator

Wysłany: 2017-01-23, 14:50   

hornet, staraj się używać łacińskich nazw roślin bo raz używasz łacińskich, a raz polskich ;)

Phyllanthus Fluitans - bardzo ciężko go dostać w Polsce i raczej go nie dostaniesz :(
Skoro masz marsilea hirsuta to nie wkładaj marsilea quadrifolia. Raz, że pod wodą wyglądają tak samo, dwa - nie masz pewności, że nie kupisz tej samej odmiany co masz, trzy - skoro jedna Ci rośnie słabo to i druga będzie rosła słabo.
Utricularia graminifolia jest wymagającą rośliną, a jej sadzenie gotuje krew w żyłach :P Do tego jak uda Ci się posadzić to zaraz Ci wypłynie :P Niektórzy wiążą ją do np. kawałka kokosa i lekko przysypują podłożem, aby ją utrzymać na dnie ;) Nie mniej jednak jak napisałem - jest wymagająca i raczej wątpię, aby Ci pociągnęła.
Pogostemon helferi raczej też nie da rady. Bez systematycznego dozowania CO2 będzie chorował.

Na koniec - Twoje akwarium to żaden LT :P Podłoże jonowymienne, ponad 0,5W/l, dozowanie CO2, etc. nijak się ma do LT ;)

To co Nas łączy potrafi Nas podzielić.

hornet 
Mariusz

Wysłany: 2017-01-24, 14:18   

Rammek, w moim odniesieniu LT oznacza brak testów,życie własnym życiem, zero nawozów - no jedynie seta czystej mocno gazowanej na odwagę :p

Tak czy siak nie mylilem sie myśląc że Ty właśnie odpowiesz na moje pytania heheheh :mrgreen: dzięki z gory, no kurcze nie wiem co z tym trawnikiem począć dalej.. tyle lat i wciąż rzadka kupa zamiast pięknego zielonego dywanu... No nic walczę dalej bez zmian. Za wszelką cenę chce sobie udowodnić że się da a skoro nie gnije a jedynie baaaaaaaaardzo wolno rośnie to jest jakiś progres 8-)

472 l ogólne R.I.P.

38 l gupiczarnia

25l Schrimp World

Rammek 
Administrator

Wysłany: 2017-01-24, 23:33   

hornet, wstaw zdjęcie akwarium jak się teraz prezentuje ;)

To co Nas łączy potrafi Nas podzielić.

hornet 
Mariusz

Wysłany: 2017-01-25, 00:46   

Za trzy dni będę w PL ;) cykne jaknto wygląda kiedy wracam bez dotykania. Ciekawe jaka niespodzianka mnie czeka. 4letni helmet, a może jakaś fajna krzyżówka japanow ze snake skin..?

472 l ogólne R.I.P.

38 l gupiczarnia

25l Schrimp World

Michał 
Administrator
współzałożyciel

Wysłany: 2017-01-25, 12:00   

fajnym sposobem na trawnik jest cryptocoryna parva, jest to najmniejsza odmiana cryptocoryn, rośnie wolno, jest bardzo wytrzymała, u mnie od kilku lat spisuje sie doskonale na 1 planie
do LT idealna
27 L - Borneo-Kostka

Odpowiedz do tematu