FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
coś jak paraliż tylnej płetwy
Autor Wiadomość
pietruchh 

Wysłany: 2017-01-09, 10:30   coś jak paraliż tylnej płetwy

Witam
Po spokojnym roku moje akwarium dopadła zaraza.
Zaczęło się od tego że kupiłem 4 neony innesa, które w ciągu 2 dni padły. Pomyślałem pewnie się nie zaadaptowały i nie widziałem problemu. Jednak 3 dni później padły moje 2 inessy potem 2 mieczyki i kolejne 7 neonów.
Aktualnie mam 2 neony i zdziesiątkowaną resztę obsady.
Kupiłem już 2 preparaty mające pomóc, jednak co dzień wyciągam kolejne martwe ryby.
Ryby dostają czegoś w rodzaju paraliżu tylnej płetwy, po 1 dniu zaczynają tracić równowagę coraz gorzej pływają. Nie ocierają się o nic tylko coraz bardziej sztywnieja.
Zna ktoś może taką chorobę?
Co zrobić? jutro kończe 2 kuractyę w akwarystycznym nie mają już pomysłów. myśle nad restartem z gotowaniem kamieni i czyszczeniem (zostało mi w tej chwili może z 7 rybek) ? ale czy to pomoże skoro ryby pewnie są zainfekowane i jedyne co zyskam to nowe niedojrzałe akwarium ;/

Daro 
Darek

Wysłany: 2017-01-09, 22:32   

Prawdopodobnie stracisz całą obsadę , a zbiornik i osprzęt trzeba będzie poddać "sterylizacji" i ewentualnie kwarantannie . Rośliny do kosza , a żwirek i korzenie można spróbować wygotować.
Co sobie przyniosłeś z neonami - trudno bez zdjęć czy filmu stwierdzić . Na pewno to coś poważnego , bo przenosi się i uśmierca inne ryby szybko.
Pytanie : Czy ryby mają jakieś zgrubienia , plamy czy inne nienaturalne objawy na ciele w środkowej i tylnej części ciała?
Potwierdza się jednak moja teza powtarzana ciągle wielu osobom , że neony to magnes na choroby , zwłaszcza niepewnego pochodzenia ...

Napisz , bo to moim zdaniem istotne , gdzie były kupowane , gdyż może to uchronić inne osoby przed podobnymi problemami ...

pietruchh 

Wysłany: 2017-01-10, 00:44   

Ryby kupiłem w tesco na drogowców. Nie mają zgrubień jedynie wydaje mi się że mają bardziej czerwone skrzela. Co ciekawe choroba ominęła kiryski. Myślę że powinienem Dokończyć kuracje i zastosować polowiczna wymiane wody z gruntownym odkurzaniem. Ale jeśli ktoś ma lepszy pomysł śmiało czekam na sugestie

Kuba 

Wysłany: 2017-01-10, 01:03   

Narazie możesz zrobić tak jak mówisz. Jeśli padnie cała obsada to tak jak napisał Daro restart i to taki od zera żeby wyeliminować chorobę z wody

Daro 
Darek

Wysłany: 2017-01-10, 16:42   

Możesz poczekać , ale jak będą się sypać następne to zrób jak pisałem . Kiryski mogło to ominąć ( glonojady często też opierają się chorobom) i nie zdechły , jednak mogą być nosicielami i potem to wróci w akwarium jak zajdą jakieś korzystne dla rozwoju choroby warunki , a nosiciele dalej mogą żyć . Dlatego warto by było jednak postawić właściwą diagnozę ...

Odpowiedz do tematu